Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sú tabule na stĺpoch viac informačné či reklamné? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

O čom sa tu bavíme?

Jednoznačne ide o reklamnú tabuľu! Prikreslená šípka z tejto tabule dopravnú značku nerobí. Ak by malo ísť o dopravnú informáciu, na to tu máme dopravnú značku IS21 a IS21a. Punktum. Zaujímavé, že mnohé nákupné centra to už dávno pochopili, že navigácia k nim je biela tabuľa, bez farieb a loga. Ale napríklad taký Lidl to nepochopí nikdy.
 

 

Ked som bol vo Viedni, videl som reklamne tabulky Lidlu so sipkou, adresou a vzdialenostou.
 

Vyjadrujem sa teraz tretíkrát

k reklame. Boli to dva právne názory k umiestneniu reklamy - jedna pravdepodobne v roku 1994 k súťaži podnikateľa (umiestnenie tabúľ s odkazom na benzínové čerpadlá Slovnaft na cestách), druhá pravdepodobne v roku 2001 (k označeniu skratky obchodného mena banky na streche budovy iného vlastníka-podnikateľa). Urobím tak aj teraz – síce už podľa účinnosti iného zákona (dokonca tretieho týkajúceho sa reklamy), ale budú zhodné. Nezmenil som svoj názor. Teda podľa súčasne platnej právnej úpravy* alebo v jej duchu (lebo litera to presne nevystihuje), nejde o reklamu, ak je na ceste (na stĺpe, samostatnom paneli, budove) umiestnené obchodné meno, jeho skratka a prípadne aj šípka a vzdialenosť k budove, obchodu, banky, firme. Na otázku v názve článku, či "Sú tabule na stĺpoch viac informačné či reklamné?" mám odpoveď – sú to informačné tabule. Reklama je verejné odporúčanie niečoho obyčajne na kúpu**, teda ak je na tabuli len, napríklad BILLA, znamená to, že ide o obchod BILLA, nie o to aký tovar (čo) ponúka, i keď všeobecne je známe, že ide o obchod s rozmanitým (rozličným) tovarom ... nejde o ponúkanie konkrétneho (niektorého) tovaru. To znamená pán "petersonm", že nesúhlasím s Vašim názorom.

°°°°°°°°
*§ 2 ods. 2 zák. č. 147/2001 Z.z. o reklame a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
**Krátky slovník slovenského jazyka (kolektív autorov, Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, 2003, str. 615)
 
Hodnoť

 

Bravo Zelená hliada, bravo...

Naozaj Vás obdivujem a ďakujem za to čo robíte. Robíte život v Bratislave lepším a príjemnejším. Ešte raz ďakujem.
 

presne tak

opäť odviedli vynikajúcu robotu. Je to skrytá reklama, informačná funkcia väčšinou nulová o vizuálnom prevedení ani nehovorím. Treba to všetko zrušiť a odstrániť zaviesť VZN na jednotné grafické a materiálové prevedenie a umiestnenie max pred poslednou križovatkou pred cieľom.
 
Hodnoť

 

zase ste raz ukázali, že ste si dali námahu a odviedli ste poctivý kus práce. Chlapi, klobúk dole. Len tak ďalej.
 
Hodnoť

no neviem

podla vas je objektivne tvrdenie, ze notar alebo zdravotnicke zariadenie nepotrebuje navigacnu tabulu? pretoze tam chodime casto a sidlo nemenia? ako nic v zlom, toto je tak povrchne konstatovanie, ze ani neverim, ze zelena hliadka nieco taketo moze pustit von. Je to podla mna jednoznacna zaujatost a najma snaha o zviditelnenie sa. Nic v zlom, zastupcovia zo zelenej hliadky, asi nechodite k specialistovi, napriklad najst zdravotne stredisko na Zaporozskej, odkial vas obvodny lekar posle specialistovi po prvykrat bez informacnych tabul je takmer nemozne. Alebo akykolvek iny priklad. Dnes je predsa slobodna volba lekara. Zmenim obvodaka alebo odborneho lekara, tak len nechajte odstranit tie tabule, nech kruzim dokola a konecne to najdem, lebo spravidla su to stare komunisticke budovy, sice sa dost podobaju, ale najst ich pichnute niekde medzi panelakmi da poriadne zabrat. A tiez potraviny, preco to prekaza a komu? Obyvatelom asi nie, len zelenej hliadke. A tym, ze sa navigacne tabule odstrania, sa rozhodne neodstrani vizualny smog. Velkoplosne reklamy, to je uz o inom. Ale zbytocne argumentovat. Mam taky pocit, ze Zelena hliadka pojde proti vsetkemu, len aby bola zasadne proti...
 

 

uz si niekedy pocul o adrese? orientuj sa podla adresy a nie nejakych navigacnych tabul. mam z tvojho prispevku pocit, ze ti ide o nieco uplne ine, ako opodstatnenu kritiku tohto clanku.
 

A už si sa niekedy skúšal

orientovať podľa adresy v neprehľadnom sídlisku, kde adresa "Jozefa Momota" patrí nielen jednej priamej ceste, ale aj dvom kolmým či pár budovám kdesi za rohom? Alebo je jedna "adresa" (napr. Drieňová) rozdelená na dve časti, ktoré nie sú spolu spojené? Tu blúdim aj ako chodec, nieto ako vodič, keď už mám sakramentsky málo času rozhodnúť sa, či tá ulica vpravo je už tá, kam mám odbočiť, alebo je to až tá ďalšia. A navigácia v tomto často zlyháva. Ešte aj záchranné zbory majú problém orientovať sa podľa adries.
 

 

ja nemozem za to, ze tvoje mesto a adresy v nom vytvorili idioti, drienova je neprehladna, to ano, ale takych ulic je v bratislave minimum. a vyhovarat sa na zle umiestnene adresy v dnesnej dobe, ked kazdy mobil ma GPS, kde zadas presnu adresu a naviguje ta presne k cielu, je smiesne. tie tabule su odporne a doslova hyzdia toto krasne mesto. Predstav si mesto bez billboardov a tabul. Ake by bolo krasne.
 

 

Pýtate sa komu to prekáža a tvrdíte, že obyvateľom asi nie ale len Zelenej hliadke.

Za seba hovorím, že mne, ako obyvateľovi, to prekáža veľmi. Z rozhovorov s rodinou a známymi viem, že nie som zďaleka jediný.
 

aha ... ja som tiež obyvateľ ...

... a hlásim, že mne tie orientačné tabule nielenže neprekážajú, mne dokonca pomáhajú sa orientovať, podobne ako Jasmíne ... je pravdou, že v cudzom meste si obvykle pomáham nejakou tou navigačnou aplikáciou, ale "doma" sa väčšinou primárne orientujem po pamäti a na finálne dohľadanie (nielen vchodu dotyčnej firmy ale napríklad aj pre návštevníkov určeného parkoviska) sú tie tabule celkom užitočné ... asi by mal niekto spočítať, koľko "obyvateľov je "za" a koľko proti, než sa začne oháňať "verejnosťou" ... verejnosť predsa nie je pár krikľúňov či hipsterov ... zelená hliadka a iní podobní aktivisti niekedy (ale zďaleka nie vždy) robia aj správne veci, ale určite nemajú právo hovoriť v menej všetkých ...
 

 

Ľahká pomoc - založte občianske združenie s cieľom ochraňovať "informačné tabule" v uliciach Bratislavy.

Som veľmi zvedavý, akej podpory sa zo strany verejnosti dočkáte...

Pokiaľ ide o prieskum verejnej mienky - smelo do toho!
 

A prečo si mám zakladať nejaké ...

... združenie? Nestačí, že som občan tohoto mesta a svoj názor vyjadrujem vo voľbách? Prečo naopak všetci tí kriklúni nejdú do volieb a tam neotestujú svoju "podporu"? Ale to by asi bol problém, keby sa potom ukázalo, že podpora je nula celá nikde nič :)
 

 

vsak Nesrovnal vyhral vo volbach a ide odstranovat tie tvoje oblubene tabule, tak co ty tu chces?
 

Ty si nejako jednoducho zmýšľajúci ...

... tie tabule považujem za užitočné, to neznamená, že sú moje obľúbené ... verím, že Nesrovnal presadí rozumné riešenie, teda rozumný kompromis medzi vzhľadom a účelnosťou ... ak sa tie tabule zneužívajú na reklamu, fajn - nech s tým urobí poriadok ... každopádne na to má mandát a aj ak sa mi to možno nebude celkom páčiť, je to jeho zodpovednosť a kompetencia, nie nejakých zelených krikľúňov
 

 

Občania svoj názor vo voľbách vyjadrili jednoznačne.

Nesrovnal mal vo svojom volebnom programe plán "prísne regulovať bilbordy a vonkajšiu reklamu". Zelená hliadka mu v tomto podáva pomocnú ruku. Ak sa niekto v tejto situácii správa ako krikľúň, bez urážky, ste to skôr Vy než Zelená hliadka.

Ak tomu dobre rozumiem, tak podľa Vášho názoru, môžu občania svoju vôľu a názory o veciach verejných vyjadrovať len prostredníctvom volieb. Ak si myslíte, že "informačné tabule" stoja za ochranu - chráňte ich. Zvoľte si nástroj, ktorý považujete za správny - choďte do volieb alebo voľte vo voľbách kandidáta, ktorý bude mať vo svojom programe boj za "informačné tabule". Sám by som bol veľmi zvedavý, koľko percent hlasov by kandidát s takýmto programom získal. Som presvedčený, že práve takýto kandidát by skončil s výsledkom blízkym "nula celá nikde nič".
 

Problém bude v tom slovíčku ...

... "regulovať" ... podľa mňa neznamená regulovať úplne zrušiť ... s rozumnou reguláciou sa nedá nesúhlasiť, bezhlavé extrémy, ako ich zastávate Vy (že by člen tej zelenej partičky?) ale nemožno považovať za reguláciu, teda aspoň nie za rozumnú ... každý extrémizmus je škodlivý, jedno či hnedý alebo zelený ... pre mňa ste extrémisti
 

A k tým voľbám ...

... postaviť si volebný program na nejakých tabuliach je hlúposť, mesto má ďaleko viac problémov, ktoré treba riešiť ... ale dal som si námahu pred voľbami si prečítať volebné programy jednotlivých kandidátov a hľadal som maximálny prienik so svojimi predstavami ... samozrejme aj so súčasným primátorom to nebola ani zďaleka 100% zhoda, ale percento bolo najvyššie ... dúfam len, že nepodľahne tlaku extrémistických zelených krikľúňov a hipsterov a bude konať rozumne a rozvážne
 

 

1. Nie som členom Zelenej hliadky a osobne nepoznám nikoho, kto ním je - toľko, pokiaľ ide o moju osobu.

2. Označujete členov a sympatizantov Zelenej hliadky za krikľúňov. Ak sú oni krikľúni, tak potom tvrdím - bodaj by na Slovensku žilo viac takých krikľúňov, ako sú oni. Nájdite si prosím 5 minút času a skúste si len tak zbežne prezrieť mapy, ktoré majú umiestnené na ich stránke: http://zelenahliadka.sk/mapa/.

3. Dnes je 6. marec 2015. Od začiatku roka napísali členovia Zelenej hliadky 2 blogy (slovom: dva blogy). Zdá sa Vám to veľa? Je možné ich na základe toho označovať za krikľúňov? Podotýkam, že oba ich tohtoročné príspevky boli vo svojej podstate investigatívne články, ktoré cielili na koreň problému - nie na prázdnu sebaprezentáciu.

4. Vy ste pod jeden z ich dvoch tohtoročných blogov napísali už cca. 5 príspevkov (nechce sa mi to rátať). Skúste si zrátať, koľko zberov a čistiacich aktivít členovia Zelenej hliadky od nového roku zorganizovali alebo koľkých ľudí inšpirovali natoľko, že si zobrali igelitové vrecia a vyčistili kus svojho okolia. Mapy, na ktoré som Vás odkázal vyššie, Vám k tomu môžu veľmi dobre poslúžiť.

5. Hovoríte o škodlivosti extrémizmu. Súhlasím s Vami. Nakoľko sú členovia Zelenej hliadky ale extrémistami? Napísali by extrémisti do svojho blogu nasledujúce vety?

"Určite, dobrý orientačný systém v meste, ktorý naviguje na dôležité inštitúcie, pamiatky, dôležité miesta alebo aj nákupné centrá, je na nezaplatenie. Ale megamix rôznych reklamných tabuliek, pomiešaných s dopravnými značkami a inými informačnými a reklamnými zariadeniami sa rozhodne nedá označiť ako dobrý orientačný systém. Bratislava by sa mala zamyslieť nad tým, ako by mal kvalitný, vizuálne jednotný orientačný systém mesta vyzerať." ... "Nemožno samozrejme vylúčiť, že existujú obyvatelia, ktorí tieto tabule z času na čas využijú, otázkou však stále zostáva kto, kedy a ako tento systém využíva a ako by mal skutočne efektívny orientačný systém mesta vyzerať. Na zodpovedanie týchto otázok by však bol potrebný naozaj seriózny výskum, dovtedy tieto debaty o užitočnosti ostatnú v rovine pocitov."

Nie je to náhodou skôr tak, že ste si ich blog nesprávne vysvetlili, prípadne, že máte problém s porozumením čítaného textu?
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Jozef Kmeto: Obezita mi vzala všetko 3 382
 2. Maroš Chmúrny: Spoločná zodpovednosť a R. Fico žije v strachu 2 536
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 1 753
 4. Martin Greguš: Jozef Kmeťo zomrel v sanitke. Jeho posledná výzva "neveriacim" 616
 5. Robert Fico: R. FICO: Kliment s Hrubalom pustili mafiána Kudličku z väzby, Kováčik za to sedí vo väzbe. 580
 6. Janka Cigániková: Plošné testovanie bolo úspešné. Lockdown nie je riešenie. Vakcína bude najskôr o rok. 235
 7. Ján Šeďo: "Pán Fico povedal že máme prísť, tak sme prišli". 231
 8. Peter Kollega: Robert Fico ako verejný obhajca zločinca Dušana K. 212
 9. Dušan Koniar: Tie velebené predavačky z prvej línie posiela Ústredný krízový štáb rovno do karantény 188
 10. Jozef Sitko: Pani prezidentka, štátu škodia médiá v službách oligarchie... Nie premiér! 181

Rebríčky článkov


 1. Gabo Németh: Láska ako v ohni med
 2. Jozef Legény: Ľudia 65+ sa nepočítajú do štatistiky účasti. Teda ani do štatistiky pokút, pán Matovič?
 3. Dušan Seberíni: Čosi tu neštimuje
 4. Miriam Studeničová: Kráľovná podsvetia a Kráľ času! Fantastické nepoznané skutočnosti!
 5. Štefan Vidlár: O prokurvátoroch
 6. Andy Morávek: Ako som do CORWIN SK a.s. priniesol hotovosť na kúpu bytu… a oni ma otočili vo dverách
 7. František Cudziš: Ad.: V. Tepličková – stačí, keď sa poskladáme...
 8. Ivan Čarnogurský: PREČO NEKRITIZUJEM TÚTO VLÁDU
 9. Michal Karvay: Hostina
 10. Marcel Burkert: Neokukané zákutia a krásy Bratislavy II. Z rokov 2011 - 2019


Už ste čítali?