Na strane zelene, chodcov a pravidelnej údržby

Autor: zelenahliadka | 2.2.2017 o 12:42 | Karma článku: 8,85 | Prečítané:  3156x

Rok 2016 bol rekordný pokiaľ ide o počet našich “SpotFixov”, teda aktivít zameraných na riešenie najrôznejších havarijných stavov a problémov v uliciach. Plus na záver roka sme ešte popustili uzdu našej fantázii.

Aj v roku 2016 sme zbavili mesto ďalších desiatok ton odpadu z čiernych skládok a v rámci práce s odpadom sme čistili aj ulice Petržalky. Pokračovali sme však s posunom našich akcií do roviny mestského aktivizmu. Tak ako nám začali ubúdať podnety týkajúce sa čiernych skládok, tak nám astronomicky narástol počet podnetov týkajúcich sa roky zanedbávaných problémov bratislavských ulíc. Celkovo tak narástlo množstvo SpotFixov z 15 v roku 2015 na 26 v roku 2016 pričom sme sa niektorým lokalitám venovali aj opakovane.

Problémy, ktoré sme riešili, boli naozaj rôznorodé, myšlienky za nimi rovnako. Zorganizovali sme niekoľko podujatí,  kde sme sa pokúsili usmerniť rozmáhajúci sa automobilizmus. Keď už je naozaj nevyhnutné (hoci aj legálne) jazdiť po chodníku, tak aspoň nech autá neničia zeleň:

V podobnom duchu sa niesol aj náš SpotFix na hornom konci Karpatskej. Aj keď je na uliciach nedostatok parkovacích miest, tak by sa to nemalo riešiť vytváraním ďalšieho problému, v tomto prípade devastovaním zelene.

 

Dnes už môžeme skonštatovať, že sa v rámci MHD či verejnej dopravy vozíme v slušných autobusoch, trolejbusoch či električkách. Stále sa však ignoruje neutešený stav našich zastávok. Tie reprezentujú polovicu úspechu ak chceme ľudí motivovať k využívaniu verejnej dopravy. V tomto duchu sa niesli aj naše SpotFixy na regionálnej zastávke na Bajkalskej a autobusovej zastávke Ekonomická univerzita.

Svojským problémom Bratislavy je tiež neschopnosť starať sa o existujúcu infraštruktúru chodníkov či cyklotrás, a to najmä v Petržalke. Neviem, či máme tých chodníkov až tak veľa, že sa na niektoré môžeme jednoducho vykašľať. Spriechodnili sme preto roky zarastené chodníky na Kutlíkovej a na Einsteinovej.

O nefungujúcej základnej údržbe v Bratislave by sme mohli rozprávať veľmi dlho. Z času na čas si však potrebujeme oddýchnuť pri inováciách či experimentovaní. Také boli naše SpotFixy zamerané na testovanie farebnosti zábradlí. Červenobiela nám totiž stačí na výstražných dopravných značkách.


Naše tri úlety

Skúsenosti so SpotFixami nám každý víkend ukazujú, že pravidelná starostlivosť nie je ani drahá, ani náročná a je realizovateľná. Stačí len zmeniť priority na Magistráte a na miestnych úradoch - viac sa venovať menej viditeľnej no poctivej práci a menej výstavbe rôznych pomníčkov starostov a primátora či už vo forme eurofondového parku, drevených zvieratiek v lesoparku alebo iných príležitostí na strihanie pások.

Naše aktivity sa pohybujú v rovine riešenia havarijných stavov. Niečo je pokazené a my to opravíme. Hlbšia polemika k tomu nie je potrebná. Rozhodli sme sa však, že skúsime vybrané miesta posunúť ďalej ako len do bezhavarijného stavu. Myšlienka bola miesto vylepšiť jednoduchým, dočasným zásahom, ktorý pomôže ukázať potenciál daného miesta a vyskúša ako by mohlo lepšie / inak fungovať. Za miesto činu sme si vybrali roh Mýtnej a Belopotockého.

Pripravili sme návrh ako miesto pretvoriť na oddychovú zónu. Presun kvetináčov sme dohodli s majiteľom, ktorým je Slovenský rozhlas a posunuli ich tak, aby šikmým parkovaním vzniklo 16 nových parkovacích miest. Tým sme chceli kompenzovať zrušenie divokého parkoviska na chodníku. O našej akcii sme informovali obyvateľov v okolí dva týždne dopredu. Miesto sme však v čase plánovanej akcie našli zaplnené autami a tak sme oddychovú zónu nakoniec zrealizovali v areáli Novej Cvernovky na Račianskej.

Napriek viditeľnému neúspechu sme však vyvolali diskusiu na tému vlastníctvo verejného priestoru. Môžete nám vyčítať, že sme mali iniciovať komplikovaný participatívny proces, presviedčať miestnych, že parkovanie v centre mesta na chodníku zdarma je prežitok. To je však úloha samosprávy, my memáme na to kompetencie, financie ani byrokratickú silu. Náš príspevok mal len dočasne demoštrovať ako môžu byť ulice bezpečnejším a príjemnejším miestom. List od primátora, ktorý k nám dorazil dva mesiace po funuse už iba doplnil celkový obraz toho, ako mesto vníma svoju úlohu vo vzťahu k dobrovoľníkom a verejnému priestoru.

Rok 2016 bol v Bratislave aj rokom zábradlí. Mesto revitalizovalo desiatky kilometrov, časť i odstránilo. A aj my sme si skúsili zmontovať vlastné zábradlie, nie síce preto, že by sme chceli v meste ešte viac zábradlí, tých je tu viac ako dosť. Realizovali sme ho na mieste, kde bolo skutočne treba, pretože tu chodcom hrozilo nebezpečenstvo pádu z asi dvojmetrovej výšky. Zároveň šlo odlhodobo neriešený podnet z roku 2012Nakúpili sme si vlastný kvalitný materiál, zváračku, získali šikovného zvárača a vyrobili si vlastné zábradlie na Pražskej.

Posledným úletom bolo naše rozhodnutie realizovať rekonštrukciu aj následnú údržbu dôležitej cyklospojky medzi cyklotrasami na Dolnozemskej a pri Chorvátskom ramene. Od decembra cyklotrasu pravidelne zbavujeme snehu i ľadu. Početné stopy v snehu ukazujú, že sa tento projekt rýchlo ujal a teší sa obľube. Už sa tešíme na jar i leto.

Aktivity v oblasti čistoty

Zelená hliadka nezabudla na čierne skládky a odpad v uliciach ani v roku 2016. Sezónu sme už tradične začali zberom odpadkov v okolí Dunaja. Tentokrát sme dostali na starosti úsek medzi Starým a Prístavným mostom na petržalskej strane. Spolu s vodákmi a ďalšími združeniami sme zhromaždili slušnú kopu odpadkov.

Celkovo sme sa pri čiernych skládkach venovali jedenástim novým lokalitám, pričom sme od októbra boli nútení sami aktívne vyhľadávať nové podnety. V minulosti platilo, že nám prichádzali 3-4 podnety mesačne  a  zabezpečili nám program na niekoľko týždňov či mesiacov dopredu. Bolo preto bežné, že sme sa k nim dostali aj mesiac či dva po nahlásení. Dnes musíme čierne skládky vyhľadávať;  je to dôkaz, že vďaka práci samospráv i dobrovoľníkov už nie sú bežnou súčasťou našich prechádzok či ciest po meste.

Absolvovali sme tiež najväčšiu doterajšiu výzvu v rámci našich pouličných smeťozberov, kedy sme sa zamerali na čistenie ulíc v Petržalke. Celkovo 16 dobrovoľníckych smeťozberov skončilo nazbieraním 183 vriec odpadkov. Petržalka sa tak stala našou druhou najhoršou skúsenosťou so zberom odpadkov na uliciach. Viac vriec sme nazbierali len v Ružinove.

Ostatné aktivity

V rámci problematiky vizuálneho smogu sme sa dočkali prvého veľkého úspechu a to odstránenia reklamných trojnožiek,ktoré roky obsadzovali priestor pred priechodmi pre chodcov, v križovatkách a vo výrazných koncentráciách boli na Hviezdoslavovom námestí či na Námestí SNP. Napriek tomu sme však len na začiatku dlhej cesty k úprave vzťahu súkromných spoločností podnikajúcich s vonkajšou reklamou voči mestu a jeho obyvateľom.

Koncom roka sme dokončili náš manuál pre umiestňovanie odpadkových košov. Vo fyzickej forme sme ho doručili všetkým bratislavským starostom a primátorovi. Veríme, že ich inšpiruje k vhodnému umiestňovaniu a výberu správnych nádob, aby naše ulice boli čistejšie a príjemnejšie miesta.

Novinkou je, že sme saše aktivity začali zachytávať na timelapse kameru, ktorá vám umožňuje sa opäť o niečo priblížiť k našim akciám. Na vlastné oči môžete vidieť postupnú zmenu lokalít, ktoré dávame do poriadku.

Opäť sme sa postarali o čistotu na festivale Drienok, kde sme prvýkrát prezentovali naše vlastné koše na separovanie odpadu. Separovali sme čo nám sily stačili a tento festival tak mohol byť znova o čosi ekologickejší. Veríme, že čoskoro bude podobná aktivita samozrejmosťou na všetkých letných festivaloch na Slovensku.

V našej dielni sme sa venovali výrobe kvetináčov, betónových blokov i lavičiek. Výrazne nám pomohlo zakúpenie miešačky na betón. Veríme, že dobehneme niekoľkomesačné meškanie s riešením podnetov, s ktorými sa na nás obraciate.

Naša záhradka zvládla ďalšiu sezónu a tešili sme sa z množstva zeleniny i ovocia. Tohtoročnú sezónu sme sa navyše rozhodli otvoriť svojmu okoliu. Budeme tak mať niekoľko nových záhradkárov, ktorí našu záhradkársku komunitku výrazne oživia.

 

Záver

Rok 2016 priniesol mnoho výziev ale aj výsledkov. Čoraz viac sa však ukazuje, že Bratislava je akýmsi absurdným rajom dobrovoľníctva. Môžeme opravovať zastávky MHD, revitalizovať zeleň či montovať zábradlia. Pozitívnej reakcie, či systémového riešenia sme sa však od kompetentných stále nedočkali. Náš vzájomný vzťah zostáva v rovine rešpektovania našich aktivít a povinnej pochvaly dobrovoľníckeho hnutia zo strany primátora či starostov.

Napriek tomu sa aj v roku 2017 chceme usilovať a riešiť problémy Bratislavy a reagovať na čoraz väčší počet podnetov, s ktorými sa na nás obraciate. Budeme ďalej hľadať spôsoby ako dosiahnuť zmenu v prístupe samospráv k pravidelnej údržbe a rozvoju nášho mesta. 

ĎAKUJEME za skvelý rok 2016.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako Boris Kollár zatiahol očkovaných do tretej vlny

Bratislava sa ako jediná priblíži k 70-percentnej zaočkovanosti.

Minúta po minúte: Grigar zabojuje vo vodnom slalome

Sledujte online letnú olympiádu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Političky v plavkách či s výstrihmi trápia len sexistov

Najmä hrude odhaľujú muži politici na celom svete.


Už ste čítali?