Dobrovoľné odpadové hospodárstvo na Zátiší

Autor: zelenahliadka | 27.8.2015 o 10:05 | (upravené 27.8.2015 o 10:31) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  3369x

Zelená hliadka experimentuje s vlastnými odpadkovými košmi v uliciach Bratislavy už takmer dva roky. Teraz sa snažíme projekt s košmi posunúť o úroveň vyššie a realizujeme prvé dobrovoľné odpadové hospodárstvo v Bratislave. 

Na Zátiší v Novom Meste sme umiestnili celkovo 15 odpadkových košov. Cieľom je testovať naše poznatky z prieskumu odpadkov na Riazanskej, aplikovať skúsenosti zo zahraničia v oblasti umiestňovania odpadkových košov a otestovať schopnosti novomestskej samosprávy aplikovať skúsenosti zdola, od nás, občanov.

V tomto roku sme sa ako Zelená hliadka rozhodli prispieť do diskusie o systéme odpadkových košov, ktorý máme v Bratislave. Po vyčistení vytipovaných oblastí v Rači (67 vriec odpadkov),Ružinove (231 vriec odpadkov), Novom Meste (72 vriec odpadkov) a Starom Meste (81 vriec odpadkov) sme presvedčení, že odpadkové koše sú v Bratislave umiestňované často nesprávne, je ich málo a zdá sa akoby typy košov boli vyberané spôsobom, aby sa do nich zmestilo čo najmenej odpadu.

Vrhli sme sa preto na štúdium skúseností a zistili niekoľko jednoduchých zásad, ktoré platia pre umiestňovanie odpadkových košov. Mali by sa nachádzať na:

 • priechodoch s výrazným pohybom chodcov

 • v oddychových a peších zónach, parkoch a na detských ihriskách

 • významných peších ťahoch bez ohľadu na to, či sa jedná o lokality s rodinnými domami, alebo nie

 • medzi dvoma významnými prestupnými bodmi

 • automaticky na zastávkach MHD

 • miestach s predajom občerstvenia

 • pri vstupoch do škôl, škôlok, v blízkosti pôšt a iných dôležitých miest v meste

V uliciach dnešnej Bratislavy sme však svedkami chýbajúcej predstavy o tom, ako majú byť koše umiestňované.

Samostatnou témou je potom harmonogram vyprázdňovania košov, ktorý je neflexibilný. Situáciu s preplnenými odpadkovými košmi zažívame pravidelne po skončení väčších športových či kultúrnych podujatí. Pracovníci zodpovední za koše sa totiž riadia fixným harmonogramom bez ohľadu na to, či sa v okolí organizovalo väčšie či menšie spoločenské podujatie.

My sme sa preto rozhodli skúsiť v Bratislave jednoduché a funkčné princípy, ktoré poznáme z Viedne, New Yorku či ďalších miest. Dostatok košov, vo významných bodoch, na viditeľných a dostupných miestach. Jednoducho, aby ste videli odpadkový kôš hneď, ako dopijete obsah plastovej fľaše. Nie aby bolo testované zároveň vaše svedomie i trpezlivosť pri hľadaní najbližšieho odpadkového koša. Pravdepodobne ho nájdete na zastávke MHD, ten však nie je určený na komunálny odpad.

Výsledkom nášho experimentu je, že z 15-tich košov sú len dva, ktoré sa plnia za menej ako dva týždne. Celkovo náš systém zachytí 9.91 plastového vreca odpadu týždenne, čo reprezentuje približne 991-litrov odpadkov. Bez našich košov by časť z odpadkov skončila v zeleni, časť v tých pár košoch, ktoré má samospráva na Zátiší (celkovo 15 košov, z toho 8 je len na Riazanskej ulici) a zvyšok by si ľudia zaniesli k sebe domov či na zastávku MHD.

Vzhľadom na našu skúsenosť s presadzovaním pozitívnych zmien v rámci bratislavských samospráv, sme sa rozhodli umiestniť koše bez konzultovania s úradníkmi miestneho úradu. Chceli sme systém otestovať, modifikovať a následne komunikovať prostredníctvom faktov a pevných čísiel. To sa ukázalo byť správnym krokom, nakoľko nám to uľahčilo argumentáciu v prospech nahradenia všetkých 15-tich košov odpadkovými košmi novomestskej samosprávy.

Dnes pravidelne komunikujeme s novomestským úradom a novomestským EkoPodnikom, aby bolo naše experimentálne odpadové hospodárstvo zahrnuté do systému košov novomestskej samosprávy a mohli sme naše koše presunúť do ďalšej štvrte a hľadať optimálny systém rozmiestnenia košov pod oknami ďalších stoviek Novomešťanov.

Chceli by sme sa touto cestou poďakovať miestnym obyvateľom za trpezlivosť, toleranciu a pomoc pri administrovaní nášho odpadového hospodárstva. Vyzbieraný odpad sme totiž schopní zlikvidovať len v sídliskových kontajneroch a za tolerovanie likvidácie odpadu z našich blízkych odpadkových košov im patrí naše veľké ĎAKUJEME. Komunikujeme so samosprávou, aby boli čo najskôr naše koše nahradené a situácia sa znormalizovala. Dobrovoľne sme pre novomestskú samosprávu:

 • zadefinovali vhodné miesta pre umiestnenie odpadkových košov
 • vyrobili a umiestnili 15 odpadkových košov na vytipované miesta
 • otestovali vhodnosť týchto miest a prípadne ich upravili
 • oslovili sme samosprávu a odovzdali jej naše know-how s prosbou o nahradenie naších košov
 • zaslali sme lokalizáciu našich košov a vypracovali alternatívne možnosti nahradenia každého jedného nášho koša pre prípad, že nie je možné náš kôš nahradiť na rovnakom mieste.

V súčasnosti sa ako dobrovoľníci Zelenej hliadky, spolu s adoptívnymi rodičmi ďalších košov, staráme o 48 odpadkových košov, ktoré týždenne nazbierajú približne 28 vriec odpadkov. Veríme, že sa nám postupne podarí tieto koše nahradiť samosprávnymi košmi a to bez ohľadu na to, aká mestská časť má dané miesto v správe.

Veríme, že časom si samosprávy adoptujú možno o niečo náročnejšie, ale o to efektívnejšie prístupy k umiestňovaniu odpadkových košov a vďaka tomu menej odpadkov skončí na zemi a nebude ich potrebné opäť zbierať.

Začnime na Zátiší :-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.zelenahliadka.sk

www.facebook.com/zelenahliadka

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Majského péenky sa Najvyššiemu súdu nezdajú. Dal ich posúdiť znalcom

Podnikateľ môže dosiahnuť aj prerušenie súdu, ktorý sa ťahá už roky. Jeho spoluobžalovaný Brtva nedávno po verdikte ušiel.


Už ste čítali?