4. časť - Zákulisie vizuálneho smogu v Bratislave (kauza PRE SENT) - Kto je kto?

Autor: zelenahliadka | 13.10.2014 o 10:48 | (upravené 15.10.2014 o 22:28) Karma článku: 12,25 | Prečítané:  3621x

Po detailnom predstavení negatívneho vplyvu reklamných zariadení PRE SENT na kvalitu života v našom meste a poukázaní na minimálne daňové príjmy mesta či mestskej časti v súvislosti s týmito zariadeniami si tentoraz predstavíme kto sa skrýva za jednotlivými menami, ktoré vystupujú v súvislosti so spoločnosťou PRE SENT s.r.o., Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy (vydal povolenie pre 428 zariadení) a Mestskou časťou Bratislava - Staré Mesto (vydala povolenie pre 19+38 zariadení). Kto je kto?

Spoločnosť PRE SENT s.r.o.

Peter Šrůtek

Konateľom spoločnosti PRE SENT s.r.o. je v súčasnosti Peter Šrůtek, ktorý vystupuje ako zástupca spoločnosti vo všetkých povoleniach i žiadostiach v súvislosti s touto spoločnosťou. Jeho meno sa spája aj s agentúrou Abakis, ktorá sa okrem iného venuje aj výlepu plagátov pre Bratislavské informačné a kultúrne stredisko. Od tejto organizácie založenej bratislavským Magistrátom získala firma zákazku  na vylep plagátov v hodnote 5360 eur ešte v roku 2012. Rovnakú zákazku potom získala v roku 2013 tentoraz  v sume 6708 eur. Dôležitá informácia je to preto, lebo cez osobu Petra Šrůteka môže mať spoločnosť PRE SENT s.r.o. informácie o pripravovaných či realizovaných kultúrno-spoločenských kampaniach svojho priameho Magistrátom vlastneného konkurenta (Bratislavské informačné a kultúrne stredisko).

Meno Petra Šrůteka sa ďalej spája so spoločnosťami ako HopiparK ( zaoberajúca sa podnikaním v oblasti kurzov pre mamy s deťmi) a Gaudium Group (nevyvíja činnosť).

Pokiaľ zadáte toto meno do internetového prehliadača, tak okrem iného objavíte článok Plusky, v ktorom je agentúra Abakis spájaná s prieskumom verejnej mienky, v ktorom vyrátala podporu hnutiu Daniela Lipšica, Nova, vo výške 10,53 %, a to ešte pred jeho vznikom.  

Jarmila Tvrdá

Jedná sa o zakladateľku a bývalú spoluvlastníčku agentúry Abakis ( spoločnosť opustila v roku 2004) a spoločnosti PRE SENT (opustila spoločnosť v roku 2008), ktorá sa po odchode z tejto spoločnosti stala riaditeľkou spoločnosti Generálny Investor Bratislavy. Jedná sa o organizáciu zriadenú bratislavským Magistrátom na vykonávanie stavebnej činnosti na území mesta. Túto organizáciu viedla v rokoch 2008 až 2010.

Jarmila Tvrdá je dlhoročnou funkcionárkou KDH, ktorá svoju politickú kariéru začala v ružinovskom miestnom zastupiteľstve. Následne sa v komunálnych voľbách v roku 2010 stala poslankyňou mestského zastupiteľstva hl. m. SR Bratislavy za Ružinov a šéfkou poslaneckého klubu KDH. Tu pôsobí ako členka komisie finančnej stratégie a pre správu a podnikanie s majetkom mesta či komisie dopravy a informačných systémov. Tiež je členkou Mestskej rady, ktorá je iniciatívnym, výkonným a kontrolným orgánom mestského zastupiteľstva. Okrem poslancov zastupiteľstva v nej sedia aj sedemnásti starostovia mestských častí a traja námestníci primátora. Rada je zároveň poradným orgánom primátora.

Jarmila Tvrdá zastupuje mesto ako členka dozornej rady v spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu, a.s.  V roku 2011 pôsobila Jarmila Tvrdá aj ako investičná riaditeľka Národnej diaľničnej spoločnosti. Po štyroch mesiacoch vo funkcií však na vlastnú žiadosť túto funkciu opustila.

V súčasnosti sa okrem práce v mestskom zastupiteľstve venuje aj práci riaditeľky Inštitútu pre verejnú správu.

V spoločnosti PRE SENT ju nahradil Pavol Tvrdý, ktorý sa stal spoločníkom v spoločnosti PRE SENT deň po tom ako spoločnosť opustila Jarmila Tvrdá. Pavol Tvrdý profesionálne pôsobí v oblasti priemyselnej automatizácie a robotiky.

Ladislav Šutý

Posledným spoločníkom spoločnosti PRE SENT je Ladislav Šutý, ktorý je, rovnako ako Jarmila Tvrdá, spájaný s politickým hnutím KDH. V ňom pôsobil ako krajský tajomník KDH pre Bratislavu a bol tiež súčasťou volebného štábu rovnakého hnutia.

Od roku 1998 pôsobil ako nominant v štruktúrach Fondu národného majetku a ním vlastnených spoločností. Vo fonde pôsobil ako generálny riaditeľ Sekcie pre vymáhanie pohľadávok a odstupovania od zmlúv. Okrem toho je do roku 2003 jeho meno spájané aj so spoločnosťou Dlhopis o.c.p. (zabezpečuje služby obchodovania s cennými papiermi pre Fond národného majetku), do roku 2011 Spoločenstvo Krajniak–Šutý (podnikanie v reklame), v roku 2000 bol podpredsedom predstavenstva Nováckych chemických závodov (chemický priemysel), do roku 2001 Slovenskej plavby a prístavov (podnikanie v preprave)  a dnes pôsobí ako člen dozornej rady Prvej novinovej spoločnosti a.s. (maloobchod s tlačovinami).

V spoločnosti PRE SENT je spoločníkom od roku 2011 spolu s Vierou Šutou, Pavlom Tvrdým a Petrom Šrůtekom.

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy

Magistrát vydal 5. 6. 2014 povolenie spoločnosti PRE SENT s.r.o. na umiestnenie reklamných zariadení. Toto povolenie obsahovalo súhlas s umiestnením 428 reklamných zariadení na 56 uliciach Bratislavy. Pod týmto povolením je podpísaná Ing. Kvetoslava Čurná, ktorá je zástupkyňou riaditeľa magistrátu a vedúca oddelenia koordinácie dopravných systémov. Povolenie podpísala v mene primátora Milana Ftáčnika.

V roku 2010 kandidovala osoba s rovnakým menom za poslankyňu v mestskej časti Bratislava-Petržalka. Predtým pôsobila na miestnom úrade v Petržalke na oddelení územného rozvoja a dopravy. Pôsobila tiež ako riaditeľka odboru pre Regionálny rozvoj a štrukturálne fondy či neskôr ako riaditeľka odboru pozemného plánu a regionalistiky na úrade Bratislavského samosprávneho kraja počas predsedníctva Vladimíra Bajana.

Mestská časť Staré Mesto

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto povolilo na svojom území oficiálne 57 reklamných zariadení spoločnosti PRE SENT. Devätnásť z nich na Hviezdoslavovom námestí  platí nájom 100 Sk (3,32 eura) ročne za jednu reklamnú tabuľu. To platí vďaka nájomnej zmluve z roku 2007, ktorú v roku 2011 predĺžila dodatkom o štyri roky súčasná starostka Tatiana Rosová a to za pôvodných podmienok.

Ďalších 38 zariadení bolo povolených v roku 2013 podpisom súčasnej starostky.

Starostka Tatiana Rosová kandidovala v roku 2010 na post starostky mestskej časti Staré Mesto ako nominantka koalície SDKÚ-DS, KDH, OKS a SAS. Jej rozhodnutie o povolení 38 reklamných zariadení bolo potvrdených komisiou pre posudozovanie žiadostí o zvláštne užívanie verejných priestranstiev, kde Rudolf Oravec (pracovník referátu pre obchod a služby), Ján Krta (poslanec miestneho zastupiteľstva za KDH), Eva Nagyová (pracovníčka správneho referátu) a Radek Hrančík (vedúci oddelenia dopravy) potvrdili rozhodnutie svojím podpisom.

Michal Drotován ( vedúci oddelenia životného prostredia, verejného poriadku a čistoty), Zuzana Stanová (vedúca kandelárie starostky), Ján Mackovič (zástupca Krajského pamiatkového úradu) podporu tomuto rozhodnutiu nevyjadrili (nepodpísali sa).

V stredu 15.10. uverejníme záverečný článok, ktorým zosumarizujeme čo sa za posledný týždeň udialo a navrhneme spôsob ako ďalej naložiť nielen s problematikou reklamných zariadení PRE SENT.

Za odbornú pomoc a spoluprácu pri vzniku tejto analýzy ďakujeme neziskovej organizácii Slovenské centrum právnej asistencie  (www.bezplatnaasistencia.sk; info@bezplatnaasistencia.sk)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.zelenahliadka.sk

http://www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?