Plán obnovy Bratislavy

Autor: zelenahliadka | 22.8.2014 o 10:24 | Karma článku: 10,93 | Prečítané:  10222x

Všetci si pamätáme developerský boom, ktorým si Bratislava prešla pred nástupom ekonomicko-spoločenskej krízy v roku 2009. Každý týždeň sme čítali o novej a novej výstavbe. Ustupovali priemyselné areály, ustúpila zeleň, ustúpil šport a polyfunkčný“ sa stalo novým heslom výstavby v Bratislave. Čím viac funkcií tým lepšie – supermarket so salónom krásy na prízemí, dve poschodia kancelárií a byty. Kam sme sa od ekonomicko-spoločenskej krízy ako mesto posunuli?  

Dnešný pohľad na Bratislavu sa samozrejme výrazne zmenil. Začali rásť vežiaky ako huby po daždi, obchodné centrá i kancelárske budovy dnes dominujú panoráme mesta. Pri pohľade na elektronickú mapu Bratislavy (diera po cykloštadióne i Teheľnom poli tu: http://goo.gl/OqFQvR) badať množstvo prázdnych plôch. Bývalé priemyselné areály postupne spustli a dnes sa stali anonymnými dierami (Gumon, Cykloštadión, Tehelné pole...). Bratislava sa mení na akoby mesačnú krajinu, ktorá niekde rastie do výšky a inde do hĺbky.

Plán obnovy BratislavyPlán obnovy Bratislavy (Zelená hliadka)

Developeri v čase boomu nakupovali pozemky, na ktorých stáli mnohokrát pamiatkovo chránené budovy. Tie neskôr nahradili anonymné diery ako napríklad na cykloštadióne, futbalovom štadióne v Petržalke a na ďalších miestach. Dodnes neplnia žiadnu funkciu a čakajú na to, kým sa nájde developer s virtuálnym kapitálom a zmení danú lokalitu. Samostatnou kapitolou sú sľuby politikov, ktorí v duchu tradície budovateľov zapĺňajú svoje predvolebné reklamy rôznymi plavárňami, kultúrnymi centrami, futbalovými štadiónmi a podobne.

My sme sa rozhodli pre vás pripraviť interaktívnu Google mapu, kde nájdete všetky developerské i politické sľuby týkajúce sa rozvoja mesta. Zdrojom boli novinové články, tlačové správy a politické programy. Verte či neverte, ale pri mnohých týchto nápadoch zostáva rozum stáť. Je samozrejme na každom jednom z nás, či považujeme ten-ktorý projekt za správny. Tu však máte všetky projekty pekne pokope. V súčasnom predvolebnom čase vám mapa môže pomôcť zhodnotiť prácu vášho primátora či starostu. Síce kríza v roku 2009 spôsobila výpadok vo verejných i súkromných financiách, mnohí kandidáti na primátora i starostov si vo svojich predvolebným programoch nastavili významné budovateľské ciele.

Zároveň sa možno dozviete o projekte, ktorý mohol vyrásť v tesnej blízkosti vášho bydliska, zamestnania alebo  obľúbenej oddychovej lokality.

Pri každom projekte nájdete jeho názov, kto ho mal financovať, koľko mal stáť, ako i  najnovší článok o danom projekte. Nájdete tu najrôznejšie projekty od U-čkového paneláku Slovany pri Račianskej, nákupného strediska namiesto obchodného domu Ružinov (a.k.a. Hirošima), cez snáď konečne raz realizovaný TWIN CITY a mnohé iné, ktoré viac či menej zapadli prachom.

Nezabúdajme, že Bratislavu máme iba jednu a tento virtuálny Plán obnovy Bratislavy ju priblíži k ubytovni s obchodno-administratívnymi centrami. Toto mesto by si podľa nás zaslúžilo podstatne viac.

Plán obnovy Bratislavy nájdete tu:http://goo.gl/shBXaU

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.facebook.com/zelenahliadka

www.zelenahliadka.sk   

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?