Úradnícke šúchanie nohami na bratislavských čiernych skládkach

Autor: zelenahliadka | 28.3.2014 o 10:04 | (upravené 28.3.2014 o 12:01) Karma článku: 13,01 | Prečítané:  3158x

Na otvorený list ohľadom čiernych skládok sa nakoniec našla pomerne obsiahla odpoveď. Ponuku na osobné stretnutie som, samozrejme, prijal. Než sa osobné stretnutie uskutoční,  pozrime sa spolu na niekoľko výrokov z primátorovej odpovede.

Veľmi si vážim to, že primátor vôbec na otvorený list reagoval. Predsa len to nie je úplne bežná vec. Je to príspevok do diskusie o riešení nielen problematiky čiernych skládok, ale aj zapájania občanov do riešenia problémov tohto mesta. My sme si tri roky dozadu povedali, že budeme pomáhať, či sa to niekomu páči alebo nie. Pomoc prišla a o nej je prvý výrok.

"Som veľmi rád, že aj mesto Bratislava prispelo k Vašej aktivite pravidelným poskytovaním kontajnerov, zakúpením náradia a ďalších pomôcok, ale v rámci našich možností aj propagáciou."

Pomoc Magistrátu a spoločnosti OLO si vážime. Vyriešilo nám to logistické problémy a sme schopní pracovať s tonami odpadu. Reakcie pána primátora a aj úradníkov na Magistráte sú však prejavom postoja voči dobrovoľníkom ako samostatným jednotkám, ktoré si žijú niekde tam za horami a dolami. Nezbierame odpadky preto, lebo nás to baví, ale preto, lebo samosprávy ukázali neschopnosť nielen efektívne túto problematiku riešiť, ale i riešiť podnety verejnosti. Jednoducho sme si museli pomôcť sami. Naše upratovania nerobíme kvôli sebe, ale kvôli pozitívnej konštruktívnej kritike systému odstraňovania čiernych skládok, ktorý sa počas troch rokov nepohol z miesta. Nechceme frflať a nezodpovedané e-maily sa nám jednoducho písať nechce. Úlohou Magistrátu nemá byť dodávanie prázdnych kontajnerov a povedané slovami pána vedúceho Vašej kancelárie Andrassyho "využívanie dobrovoľníkov", ale systematická práca s problematikou. Nech máme práce menej a nie viac.

"Aj ja by som si želal, aby sme na túto problematiku dali viac peňazí, ale navýšiť rozpočet na akúkoľvek položku môžu iba poslanci mestského zastupiteľstva. + (mesto má po sčítaní obyvateľov z roku 2011 o 17.000 obyvateľov menej, čo pre nás znamená pokles o takmer 3 milióny eur)"

Na tomto mieste som si musel ešte raz prečítať môj predchádzajúci blog. Nežiadal som predsa o výrazné navýšenie tejto položky, ale o približne 84 000 eur v meste, ktoré hospodári s 220-miliónovým rozpočtom. Rozumiem Vašej reakcii, ale rozpočtový presun vo výške 0,04% výdavkov tohto mesta sa mi zdá veľmi skromný v kontexte problematiky, o ktorej diskutujeme. Myslím si, že toto mesto má rezervy a pri plnohodnom prehľade výdavkov mesta (nad rámec zmätočného a neprehľadného rozpočtu) by sa dali nájsť.

"Napriek týmto skutočnostiam predložím poslancom Váš návrh pri najbližšej úprave rozpočtu."

Toto gesto si veľmi vážim a budem sledovať hlasovanie v mestskom zastupiteľstve. 

"ALE: odstránenie nelegálnej skládky pred správnym konaním zo strany Okresného úradu spôsobí zastavenie konania vo veci, a teda nebude možnosť zistiť pôvodcu odpadu, ktorý by musel na vlastné náklady odstrániť nelegálnu skládku."

Tu si opäť dovolím byť ostrejší, lebo toto je kameň úrazu a zároveň malý indikátor ochoty riešiť danú problematiku zo strany úradníkov. Rozumiem, že najlepšie je mať všetko tak, ako je definované (aj v zlom) zákone.

ALE: zbehnutie celého procesu trvajúceho mesiace spôsobí zvýšenie nielen množstva odpadu na čiernej skládke, ale aj finančné náklady spojené s jeho odstránením, čo zaťažuje úradníkov nielen na Magistráte, ale aj na miestnych úradoch či okresnom úrade a najmä - dodržiavanie tohto procesu NIE JE povinné. Rozumiem, že najlepšie by bolo, aby čiernu skládku odstraňoval pôvodca alebo majiteľ pozemku.

Pýtal som na Magistráte, či sa niekedy stalo, že sa našiel páchateľ a nakoniec čiernu skládku odstraňoval on. Nič také sa zatiaľ neudialo. Nebol nájdený a potrestaný jediný páchateľ. Preto na mňa pôsobí očakávanie,  že sa raz nájde páchateľ iba zbožným prianím a samospráva tak bude odstraňovať skládku tak či onak a drahšie, ako keby to bola bývala spravila už pri odhalení čiernej skládky.

Tento problém si vyžaduje proaktívny prístup a vnútornú ochotu problém riešiť. Na oddelení životného prostredia a verejnej zelene som ho nenašiel. Mrzí ma, že ani z Vašich slov ich necítiť.

"Ak budete presvedčený, že rýchle odstránenie skládky na náklady samosprávy či štátu je dôležitejšie ako všetko ostatné, som pripravený sa s Vami stretnúť a vydiskutovať si Vaše návrhy."

Toto je veľmi nešťastná formulácia. Priťahovanie za vlasy by som od Vás nečakal a zaváňa to dokonca čierno-bielym videním problematiky (skutočne si myslíte, že pre mňa ako každodenného cyklistu, občasného vodiča a vnímavého obyvateľa Bratislavy sú čierne skládky jediným problémom?). Otvorený list nebol iba o čiernych skládkach, ale najmä o nich. Netvrdím, že do odstraňovania čiernych skládok sa majú investovať milióny. Verím však, že raz pôjde na prevenciu čiernych skládok a ich odstraňovanie aspoň to 1% rozpočtu a to bude Bratislava vyzerať!

"Na webovej stránke hlavného mesta sú pravidelne zverejňované aj nové podnety od občanov a samospráv o výskyte nelegálnych skládok, ako aj fotodokumentácia pred a po odstraňovaní nelegálnej skládky, termín čistenia a tiež množstvo odpadu a cena za odstránenie skládky vysúťaženou spoločnosťou."

Toto je na samostatnú diskusiu. Iba zopár poznámok:

  1. Aktuálne sa na stránke nachádzajú tri čierne skládky, ktoré chce Magistrát odstrániť. Na portáli TrashOut je Bratislava doslova posiata čiernymi skládkami všetkých veľkostí (http://www.trashout.me/trashmap#48.154596;17.125505;12) a na OdkazPreStarostu.sk som našiel celkovo 158 neriešených podnetov z oblasti životného prostredia.
  2. Fotogaléria je síce na zaplakanie, ale pri každej z vyčistených skládok chýba dôležitý údaj o druhu odpadu, ktorý bol zo skládky odvezený. Náš najťažší kontajner mal podľa údajov OLO približne 8 ton. ASA má vo svojej dokumentácii aj kontajnery s váhou 13 ton. Za prevoz zeminy a stavebného odpadu by ste ich platiť nemuseli, ak je prostriedkov tak málo a skládok tak veľa.
  3. Ku každej skládke by sa zišlo uviesť dátum, kedy bola skládka nahlásená a spôsob, akým bola nahlásená. Tak by sme zistili, ako dlho proces reálne trvá a či sa nájde aj skládka, ktorú zamestnanci oddelenia proaktívne odhalili.

 

Teším sa na stretnutie s Vami v utorok,

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.zelenahliadka.sk

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?