Nezodpovedaný otvorený list

Autor: zelenahliadka | 13.3.2014 o 8:45 | (upravené 13.3.2014 o 12:04) Karma článku: 14,82 | Prečítané:  3334x

13.2. som napísal nášmu primátorovi otvorený list, v ktorom som ho žiadal/prosil o zmeny v oblasti likvidácie čiernych skládok nakoľko zo subjektívnych i objektívnych dôvodov som nebol schopný vyvolať zmenu priamo na Magistráte. Do dnešného dňa neprišla odpoveď a to znamená viac ako si myslíme.

Otvorený list bol formulovaný ako prosba aktívneho občana, ktorý spolu s ďalšími obyvateľmi Bratislavy trávi svoj voľný čas odstraňovaním čiernych skládok, zberom odpadkov z ulíc a poukazovaním na témy akými sú bariéry vo verejnom priestore či vizuálny smog zahlcujúci naše mesto reklamou. Chcel som ho napísať slušne, úprimne. Neukazovať prstom, neobviňovať, ale ilustrovať problém i navrhnúť riešenie. Výsledkom je ticho...

Osobne ma táto reakcia zarazila nakoľko nie som človekom, ktorý by riešil problémy od stola a hundral v krčme. Spolu so Zelenou hliadkou sa nám počas takmer troch rokov podarilo dosiahnúť veľa a získali sme sympatie tisícov Bratislavčanov. Jediná vec, ktorá chýba, je pozitívna systémová zmena v samospráve. Jej výsledkom by malo byť menej práce pre dobrovoľníkov a viac vykonanej práce zo strany samosprávy. Opak je však pravdou a vďaka neexistujúcim systémovým opatreniam, chabom rozvoji odpadového hospodárstva a minimálnom záujme o túto problematiku sa dnes niektoré nami vyčistené skládky opäť zanášajú odpadom.

Toto sú však staré známe veci, ktoré si môže každý Bratislavčan overiť v teréne. Prácu bratislavského Magistrátu však nie. Koncom minulého roka síce konečne pribudlo zverejňovanie vyčistených čiernych skládok, kde som však celkovo našiel dvanásť chýb v porovnaní s dokumentáciou. Tú som si tiež musel vyžiadať cez infozákon, lebo verejnosti dostupná nie je. Nechcem tu však menovať všetky tieto nedostatky. Týmto blogom pretnem ticho vedenia Magistrátu pripomenutím vízií, ktoré mal p. Ftáčnik pre toto mesto prichystané a sami môžeme posúdiť ako a či vôbec sa mu ich počas 3,5 roka podarilo naplniť.

Vo svojom blogu o dôvoch prečo ste sa rozhodli kandidovať ste uviedli toto: "Asi najviac mi vadí vzťah nášho mesta k občanom, vadí mi, že primátor riadi mesto poza chrbát jeho obyvateľov, že viac počúva hlas investorov ako presadzuje verejný záujem." Bolo by zaujímavé spraviť prieskum verejnej mienky, že či sa na tomto niečo z čias bývalého primátora zmenilo. Ideálnym priestorom pre dotazník bude najbližšia verejná prezentácia Magistrátu.

V rámci vízie o otvorenej samospráve sme sa dozvedeli, že: "Druhým vážnym problémom je spôsob výkonu samosprávy, teda riadenie mesta, ktoré treba otvoriť a dosiahnuť omnoho väčší podiel občanov na rozhodovaní." Atmosféra na verejných prezentáciách, občianske prezentácie na zasadnutiach miestneho zastupiteľstva sú skvelou príležitosťou si overiť toto tvrdenie. Vlastná skúsenosť so snahou o zmenu prístupu oddelenia životného prostredia a verejnej zelene k odstraňovaniu čiernych skládok však bola negatívna.

Samosprávu definoval súčasný primátor v inom blogu takto: "To je samospráva, ktorá poskytuje občanom všetky informácie, aj nad rámec zákona, ktorá koná transparentne pod verejnou kontrolou a ktorá sa snaží vtiahnuť občana do spolurozhodovania o zásadných otázkach života mesta." Osobne som musel vynaložiť pomerne veľké množstvo času a energie, aby som sa vôbec dozvedel čo príslušné oddelenie magistrátu vôbec robí v rámci témy čiernych skládok. Nemal som nikdy pocit, že by ma vťahovalo do čohokoľvek a to napriek tomu, že aktivity Zelenej hliadky sú verejne známe a niektorí zamestnanci oddelenia životného prostredia sledujú stránku Hliadky.

Dovolil som sa tiež vrátiť k primátorskemu programu z roku 2010. Z neho som sa dozvedel napríklad, že za vtedajšieho vedenia je "Mesto je riadené za zatvorenými dverami a rozhodnutia sa často robia bez účasti občanov." Ďalej prioritou v rámci čistého a ekologického mesta je úlohou "zlepšiť čistotu mesta zavedením štandardov čistoty a zvýšenou kontrolou organizácií zabezpečujúcich čistenie aj v spolupráci s občanmi" a "systematicky čistiť mesto od čiernych skládok". Toto sú úlohy, na ktoré ste si vypýtali štyri roky a preto sa k ním teraz vyjadrovať nebudem. Ešte zostáva dosť času tu dosiahnúť pozitívne výsledky.

Toto sú všetko tvrdenia ešte z roku 2010 a obávam sa, že sú stále aktuálne či už ako kritika, alebo ako úlohy, ktoré treba splniť v najbližšom období. Svojím sa p. primátor dal do polohy mŕtveho chrobáka, ktorý nereaguje na občianske podnety. On možno primátorom zostane, ale trpezlivosť aktívnych občanov tohto mesta je len jedna. Naša neschopnosť iniciovať systémové zmeny a vaša neschopnosť ich implementovať nás núti sa zamyslieť nad zmyslom snahy sa vôbec usiľovať o pôsobenie na Magistrát ako najbohatšej samosprávy pôsobiacej v Bratislave.

Preto na nedeľu 16.3. o 14:00 zvolávame prvé stretnutie Združenia rodičov a priateľov Hliadky, ktorého predmetom bude vzťah medzi nami ako Hliadkou a samosprávou. Miestom bude naša záhradka nad sídliskom Biely kríž. Dovtedy sa možno dočkám odpovede na otvorený list.

Text zakončím pekným citátom dnešného primátora ešte z októbra 2010 : "Ak sa zmení fungovanie mesta vo vzťahu k svojim občanom, som presvedčený, že tá zmena sa nám spoločne podarí."

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.zelenahliadka.sk

www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto sa bojí boja proti korupcii

Vo virtuálnom priestore sa objavujú útoky na prezidenta či protikorupčných aktivistov.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?