Kultúra obhajoby na bratislavskom Magistráte

Autor: zelenahliadka | 29.1.2014 o 11:12 | Karma článku: 18,62 | Prečítané:  3799x

V posledných rokoch sa v Bratislave prebúdzajú jej obyvatelia a začínajú sa zapájať do verejného života. Či už účasťou na diskusiách, rozbiehaním rôznych iniciatív či staraním sa o svoje bezprostredné okolie. Naši radní páni si však nie a nie zvyknúť na sliediace občianske oko a pýtajúcu sa občiansku hubu.

Už na strednej škole nás všetkých učili, že samosprávy sú niečim ako predĺženou rukou obyvateľov, ktorí v nej žijú. Nie každý má čas sa zapájať do rozhodovania a preto si volíme naších zástupcov. Na tých sme sa v rámci našej mladej demokracie začali až príliš spoliehať. Bratislava postupne prišla skoro o všetky industriálne pamiatky, z dôvodu pseudotransparentnosti sa podpísali rôzne zmluvy na dlhé roky (nevýhodná 8-ročná zmluva na zimnú údržbu) či na dlhé desaťročia (parkovanie v Starom meste pod záštitou BPS Park do roku 2026). Politici, ktorí ich podpísali, sú už dávno preč a nám obyvateľom zostalo iba rozliate mlieko bez zodpovednej osoby, na ktorú možno ukázať prstom.

Ďurkovský je dávno minulosťou a prišiel Ftáčnik so štítom nepoškvrneného politika bez káuz sľubujúci otvoriť Magistrát občanovi. Prísľub občianskej participácie začal plniť technicky. Realizujú sa pravidelné prezentácio-diskusie, Magistrát má svoj etický kódex zamestnanca, aj si vás pozvú na návštevu i nalejú vám minerálky. A tým to končí...

Doteraz som sa zúčastnil troch prezentácií a to podzemnej garáže na Šafárikovom námestí, 4-prúdovke Petržalkou i revitalizácie Kamenného námestia. Povedal som si, že chcem spolurozhodnúť o tom čo sa v tomto meste bude diať. Kto by čakal, že vás tam niekto vypočuje a vašu pripomienku zoberie viac ako len na vedomie, je na veľkom omyle. Najskôr vás umrtvia hodinovou prezentáciou či už developera, alebo mestskej organizácie a následne sa spustí obhajoba navrhnutého a vopred dohodnutého plánu. Rozprávame sa o tom, že na Šafku garáž bude, že 4-prúdovka Petržakou pôjde a Kamenné námestie sa zmení na jeden betónový hranol. Nie že či je to dobrý nápad, či nie je niečo lepšie na stole. Ide čisto o zaškrtnutie si kolonky "komunikácia s verejnosťou" a vypočutie si pocitov.

To že sa o podzemnej garáži dlho nehovorilo (a opäť sa hovorí v kontexte mystickej rekonštrukcie Šafárikovho námestia), to že sa 4-prúdovka síce budovať nebude (ale architekt má dodržať platný územný plán) a to, že sa Kamenné rekonštruvať nebude (ale radšej sa po ňom rozhádžu kochlíky) je iba dôkazom pripravovaného druhého kola. V rámci neho sa dozvieme o zmene dispozície Šafárikovho námestia, vďaka ktorej je už podzemná garáž priam ideálnym riešením, 4-prúdovka síce popri električke nepôjde, ale asfaltu sa tam položí viac ako zelene a Kamenné námestie sa tak či tak zmení, lebo síce sa samospráva snaží, ale už nemá na to peniaze.

Treba predávať, predávať a predávať...ale až po voľbách.

Po týchto žážitkoch s kultúrou obhajoby som už nešiel na diskusiu o Starom moste a ani o nábreží. Tri hodiny svojho života možno stráviť zmysluplnejšie ako pozeraním technokratických prezentácií a sledovaním ako sa akákoľvek kritika verejnosti od pánov i dám na opačnej strane stola smelo odráža.

S kultúrou obhajoby mám aj vlastnú skúsenosť. Ako Hliadočka sa venujeme čiernym skládkam a po 2,5 rokoch či 305 tonách vyzbieraného odpadu v tomto meste by ste čakali otvorenú náruč a pomocnú ruku na Magistráte. Tá vás najskôr privíta, potom sa začne tešiť na spoluprácu (podľa úradníkovej predstavy) a následne vás obviní z nepochopenia situácie ak žiadate odpovede na elementárne otázky či takú drzosť, ako aby vám úradnik oprel svoje tvrdenia v zákone. Príslovie "jedna baba povedala" by na úradoch rozhodne nemalo platiť a čoraz viac začínam mať pocit, že sa naše úrady riadia skôr rôznymi bájami či povesťami prenášanými z pokolenia na pokolenie než platnými pravidlami.

Bratislave môže šíre okolie závidieť množstvo angažovaných, odborne podkutých aktívnych občanov so skúsenosťami priamo z terénu. Bratislava otvorene, Cyklokoalícia, Lepšia doprava, Námestie pre ľudí, Zelená hliadka i ďalšie sa stali pravidelnými účastníkmi verejných diskusií, sedia v komisiách či komunikujú s úradnikmi. S frustrujúcim minimálnym výsledkom pri snahe zmeniť správanie sa samosprávy.

Dokedy bude Magistrát, so striedavým úspechom, dusiť všetky občianske aktivity v meste a kedy prestane vnímať pripomienky obyvateľov osobne, ale ako konštruktívnu kritiku obyvateľov, ktorým na ich meste záleží a sú ochotní pre neho spraviť aspoň to, že napíšu e-mail?

Matúš Čupka

Zelená hliadka

www.zelenahliadka.sk

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto sa bojí boja proti korupcii

Vo virtuálnom priestore sa objavujú útoky na prezidenta či protikorupčných aktivistov.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?