Myslí to bratislavský Magistrát s čiernymi skládkami vážne? časť 3.

Autor: zelenahliadka | 10.1.2014 o 10:30 | Karma článku: 12,76 | Prečítané:  2973x

Uplynul ďalší kalendárny rok a preto sme boli zvedaví ako Magistrát zabojoval proti čiernym skládkam v Bratislave. Dostali sme sa dokonca k fotogalérií čiernych skládok, ktoré odstraňovala pre Magistrát spoločnosť ASA. Otázok bolo viac ako odpovedí a včera sme dokonca absolvovali vyjasňovacie stretnutie.

Výkon Magistrátu v roku 2012 bol, slušne povedané, žalostný. Nedočerpané prostriedky, tri objednávky za celý rok a vyzbieraných 89 t odpadu (dobrovoľníci Hliadky za rok 2013 nazbierala 220t odpadu) a absencia vízie čo ďalej s likvidáciou a hlavne prevenciou čiernych skládok. V roku 2013 sme očakávali zlepšenie.

V decembri sme si preto vyžiadali všetku relevantnú dokumentáciu a boli sme príjemne prekvapení. 15 faktúr, 15 vyčistených lokalít, vzorné 99-percentné čerpanie kapitoly, 362,47 tony vyzbieraného odpadu a...čiernobiela, slabo rozoznateľná fotodokumentácia. Vyžiadali sme si preto farebnú fotodokumentáciu v pôvodnom stave. Fotodokumentáciu sme zavesili na náš fb page tu: http://goo.gl/KsJbmg

Fotografie sú rozdelené na pred a po, pričom v popise nájdete informáciu kde bol odpad zbieraný, koľko sa nazbieralo odpadu a kedy bol odpad nazbieraný.

Na hlave sme sa škrabali všetci, ktorí sme túto fotogalériu videli. Tri pikošky:

  • Antolská - v okolí nemocnice bolo nazbieraných 38,93 ton. Ukážková foto: http://goo.gl/A3V2Wb
  • Budatínska - petržalské sídlisko malo opustiť 9 ton odpadu. Ukážková foto: http://goo.gl/5sMxOx
  • Znievska - petržalské sídlisko malo opustiť 11 ton odpadu. Ukážková foto: http://goo.gl/HFYs8w

Okrem toho odpad opustil Bardošovú (37 ton), Dlhé diely (11 ton), Dolnozemskú (21,94 tony), Dvojkrížnu (34,47 tony), Janíkov dvor (57 ton), Malé Pálenisko (12 ton), Modrý most (50 ton), Muštovú (33,82 tony), Na vrátkach (16 ton) a Pioniersku (29,5 tony).

Prevažne sa jedná o zelené lokality na okraji mesta, kde majú čierni skládkari svoje súkromie, alebo sa tu zvyknú pohybovať ľudia bez domova.

Požiadali sme preto o stretnutie p. Belovičovú, ktorá je na všetkých faktúrach i dokumentácií ako pracovníčka Magistrátu podpísaná. Stretnutie k vysvetleniu nejasností sa konalo včera za účasti p. Belovičovej, vedúcej oddelenia životného prostredia p. Prostejovskej, pracovníka p. Pintéra, právničky oddelenia a dvoch zamestnankýň spoločnosti ASA.

Na stretnutí sme sa dozvedeli, že od nástupu p. Prostejovskej pracuje oddelenie systematicky na odstraňovaní čiernych skládok, fotodokumentáciu pred a po vyhotovuje pracovník oddelenia p. Pintér (ktorý z rôznych dôvodov nemohol zachytiť odpad na čiernych skládkach lepšie ako je vo fotodokumentácií).

V roku 2014 bude mať každý možnosť sa informovať o chystanej likvidácií čiernych skládok na webe Magistrátu a samotnej likvidácie sa zúčastniť. Významnými prekážkami v likvidácií čiernych skládok je pomalý proces zadefinovaný v legislatíve a spolupráca s obvodným úradom životného prostredia. Oddelenie eviduje 5 čiernych skládok z minulého roka a 10 nových, ktoré sa však zväčša nachádzajú na pozemkoch ŽSR, ktoré ich aj budú musieť odstrániť.

V roku 2014 bude investovaných do likvidácie skládok opäť 14500 eur pokiaľ poslanci túto sumu schvália. Budúci rok by navyše mal Magistrát investovať 8000 eur do nákupu fotopascí, ktoré by mali monitorovať problémové miesta. Nás vedúca oddelenia vyzvala, aby sme ich prácu kontrolovali a tak pomohli pri zvýšení legitimity práce oddelenia. V našom spoločnom záujme je čistá Bratislava.

Čo ďalej:

  • Odporúčame oddeleniu kliknúť na portály TrashOut (https://www.trashout.me/) a Mapujeme.sk (www.mapujeme.sk), ktoré obsahujú množstvo čiernych skládok, ktoré si zaslúžia pozornosť oddelenia.
  • Vyžiadame si zoznam v budúcnosti čistených skládok spolu s prípadným harmonogramom a budeme dohliadať, aby boli dostupné pre verejnosť na stránke: http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=74436&p1=70084
  • Budeme sledovať vývoj okolo súťaže na likvidáciu čiernych skládok, aby boli kritériá dostatočne prísne a umožňovali rozumnú transparentnosť bez pochybností.
  • V rámci práce oddelenia sa budeme zaujímať aj o odbornosť zamestnancov oddelenia, nech sa s nimi bližšie zoznámime.

Spoločnosť ASA nemá fotodokumentáciu naloženého odpadu či naložených kontajnerov, keďže takáto požiadavka od Magistrátu nevznikla. Na konci roku 2014 končí zmluva medzi Magistrátom a spoločnosťou ASA, pričom v polovici bude vyhlásená nová súťaž na likvidáciu čiernych skládok. Spoločnosť nás poprosila, aby sme všetky nejasnosti komunikovali vopred s nimi a tešia sa na prípadnú spoluprácu.

Čo ďalej:

  • Vyžiadame si fotografiu mystického vozidla BA045JK, ktoré ešte v roku 2012 prevážalo podľa vážneho lístka spoločnosti ASA naraz 22,27 tony a potom ešte 18,45 tony. Keď sme prosili hovorkyňu spoločnosti o fotku, tak nás arogantne odignorovala a neodpovedala.

Rok 2014 bude opäť zaujímavý ;-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?