Kódex užívateľa kontajnera

Autor: zelenahliadka | 3.1.2014 o 11:30 | Karma článku: 16,68 | Prečítané:  4836x

Rok 2013 bol zaujímavý po mnohých stránkach. Vo svete smetí sa objavilo prvé virálne video o smetiaroch variacich papierovo-plastovo-komunálny guláš v smetiarskych vozidlách. Video prišlo, videlo ho množstvo ľudí a odišlo. Prečo guláš vznikol? Lebo údajne bol odpad pomiešaný ako v najnovšom prípade. Maslo na hlave však máme všetci.

Pri všetkom rešpekte voči intelektuálnym schopnostiam bežného Slováka je priam neuveriteľné, že je niekto schopný zobrať škatulu od televízora a aj s polystyrénom vnútri ju natlačiť do kontajnera na komunál, ktorý má naľavo kontajner na plast (sem polystyrén) a napravo kontajner na papier (sem škatuľa). Pri bežnom pohľade do kontajnerov na Kukučínovej ulici v Bratislave ste mali pocit, že tu žije množstvo podobne výnimočných Slovákov a Sloveniek.

Stručná rekapitulácia čo kam patrí (podľa pravidiel OLO):

  • plast - do žltého kontajnera patria plastové fľaše, obaly z pracích prostriedkov, tégliky, tetrapacky, plechovky, polystyrén a igelitové tašky.
Dôležitá poznámka je na okraji ("do zberu nepatria znečistené plastové obaly"). Inými slovami...ak nemáte doma chuť plastové obaly umývať a pravidelne čistiť odtok, tak hádžte obaly rovno do komunálu. Inak to za vás spravia zamestnanci OLO ;-)
  • papier - do modrého kontajnera patria noviny, knihy, kartónové obaly, kancelársky papier i kopírovací papier, skartované papiere a kartón.
Opäť sa tu opakuje, že žiaden znečistený papier. Čiže vreckovky, papierové obaly po jedle (slušná facka pre hipsterské gastro-prevádzky podávajúca jedlo v papieri, ktorý je ekologickejší ako plasty) a čokoľvek od čohokoľvek znečisteného pôjde opäť do spaľovne.
  • sklo - všetko sklenené
Tento na hlavu postavený systém na jednej strane odkazuje každému separovaniachtivému bláznovi, že svoj odpad si láskavo udržujte čistý a pokiaľ ho zašpiníte, tak ho láskavo umyte predtým ako skončí v kontajneri.

Na druhej strane popiera argumet vedenia OLO, že chudáci zamestnanci musia často všetky kontajnery zosypať dokopy, lebo je odpad zmiešaný. To môžu potom celý separovaný zber zrušiť, lebo pochybujem, že sa v každom farebnom kontajneri nenájde aspoň jedna špinavá vreckovka, alebo plastová fľaša so zvyškom tekutiny na dne. Prípadne si niekto pomýli farby. Toto je žiaľ bežná prax.

Ľudí však nenaučíme separovať tým, že budeme vyžadovať čistý a umytý odpad, alebo tým, že budeme zosypávať všetky kontajnery do jedného auta. Negujete tým ochotu každého jedného človeka, ktorý chce separovať, lebo mu záleží na životnom prostredí. A to, že zosypávanie kontajnerov je bežná prax, svedčí množstvo reakcií od ľudí, ktorí podobné vidia pravidelne pod svojimi oknami.

A vlastná skúsenosť na záver...Zelená hliadka zabezpečila v rámci podujatia "Dobrý trh na Jakubáku" prvý separovaný zber na podobnom podujatí. Rozmiestnili sme žlté i modré vrecia s riadne vyseparovaným odpadom. Tie som potom doviezol do zberného dvora, aby som nezaplnil sídliskové kontajnery. Tam ma otočili s 24 vrecami s tým, že odpad je špinavý a že nech tie vrecia hodím do sídliskových kontajnerov. Všetky tak skončili v komunáli a ja som 2-týždne vetral auto. Po tejto skúsenosti sa separovaný zber na Dobrých trhoch neopakoval.

Matúš Čupka
Zelená hliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto sa bojí boja proti korupcii

Vo virtuálnom priestore sa objavujú útoky na prezidenta či protikorupčných aktivistov.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?