Koniec druhej sezóny

Autor: zelenahliadka | 3.12.2013 o 9:40 | Karma článku: 13,60 | Prečítané:  473x

V nedeľu sme naložili posledné dva kontajnery odpadom zo Zátišia a tým ukončili našu druhú zelenú sezónu. Za sebou máme 123 dobrovoľníckych akcií, vďaka ktorým je Bratislava opäť krajším miestom pre život.

Tohtoročnú sezónu sme začali so skromnými ambíciami upratať niekoľko čiernych skládok, nadviazať na asfaltovanie a venovať sa lužným lesom. Namiesto toho prišlo množstvo komplikovaných rozhodnutí, organizovanie viacerých akcií naraz, týždne s piatimi dobrovoľníckymi akciami, ale aj mnoho nových známostí i pozitívnych prekvapení.

Hlavným je objavenie areálu železničnej stanice Bratislava - Filiálka, ktorý sa stal akýmsi laboratóriom dobrovoľníckych aktivít. Tu sa mnoho ľudí naučilo správne držať lopatu, ako postaviť použiteľný priechod cez koľajnice, pracovať s drevom,...a hlavne si nájsť vzťah k zdevastovanému areálu plného odpadu a čiernych skládok. Okrem vyčistenia celého areálu tu pribudli nové odpadkové koše, ktoré pravidelne vyprázdňujeme, pribudli aj lavičky a paliet a debnenie na budove dostalo nový šat. Množstvo odrobených hodín nám dalo odvahu požiadať ŽSR o nájom budovy a súhlas sa s priestorom vyhrať ešte viac.

V rámci 123 dobrovoľníckych akcií sme sa stretávali na čiernych skládkach, uliciach Ružinova, pomáhali sme s čistením na verejných akciách, komunikovali sme naše myšlienky verejnosti a podobne. Na týchto akciách sme celkovo odpracovali 6524 hodín, ktoré pri priemernej hodinovej mzde (5,03 eur na hodinu) znamenajú hodnotu 32783,1 eura, ktorú sme vložili do tohto mesta. To je dnes ľahšie o 4642 vriec odpadu a približne rovnakého množstva veľkorozmerného odpadu.

Týmto výsledkom môžeme vďačiť približne 400 rôznym dobrovoľníkom, vďaka ktorým celková účasť na naších podujatiach dosiahla 1864 účastníkov. Boli akcie, kedy nás bolo 96 a boli aj také, kde sme boli dvaja. Každý jeden z týchto ľudí je hrdinom tohto mesta a aj keď nepoznám ich mená či tváre, tak by si od obyvateľov Bratislavy zaslúžili nejedno pivo či kofolu. Ďakujem každému jednému z vás.

Oficiálne sa však nemôžeme prihlásiť k nočným asfaltovaniam, vďaka ktorým je dnes niekoľko desiatok obrubníkov či dier na chodníkoch upravených naším provizórnym zeleným asfaltom.

Teraz nás čaká dlhšia zima, v rámci ktorej chceme konečne dokončiť webstránku, obnoviť asfaltovanie, osadiť fotopasce, rozvíjať naše občianske združenie Why Not?, robiť naše nepravidelné občasné zbery, pozrieť sa samosprávam opäť na prsty a venovať sa investigatíve. Okrem toho budeme stále veriť v šancu sa vyblázniť na Filiálke a spraviť z nej miesto, na ktoré bude celá Bratislava pyšná.

Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí pravidelne pomáhajú na akciách, občas prišli pomôcť, čítajú i zdielajú naše blogy, finančne nás podporili či nás sledujú na sociálnych sietiach. Vďaka každému jednému z vás vieme čo robíme dobre a kde kiksujeme.

ĎAKUJEME a už sa teším na ďalšiu sezónu v roku 2014!

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?