Why Not Zelená hliadka?

Autor: zelenahliadka | 19.11.2013 o 11:30 | (upravené 19.11.2013 o 14:39) Karma článku: 6,91 | Prečítané:  1138x

V posledných týždňoch sme ako Zelená hliadka získali partnera v občianskom združení Why Not?, ktoré založili traja členovia Zelenej hliadky. Dôvodov bolo viacero.

Zelená hliadka a jej neformálnosť má svoje výhody (žiadna zbytočná byrokracia, žiadna hierarchia, žiadne funkcie a sloboda) i nevýhody (nemožnosť žiadať o finančnú i rozsiahlejšiu materiálnu podporu, nevyhnutnosť na úradoch vysvetľovať prečo sme neformálni a že stále má zmysel s nami komunikovať či nemožnosť si na seba zobrať formálnu zodpovednosť).

Rozhodli sme sa zmierniť nevýhody neformálnosti Zelenej hliadky založením občianskeho združenia Why Not?, ktoré oficiálne vzniklo dňa 20.9.2013. Zakladajúcimi členmi sú Matúš Čupka, Matúš Ferenčík a Peter Kalafut. Všetci traja sme dlhoroční členovia Zelenej hliadky. Združenie sa mohlo volať aj Zelená hliadka, ale kvôli ponechaniu nezávislosti pre Hliadku a jej súčasné fungovanie sme si vybrali iný názov. Hliadka tak zostáva samostatná a združenie Why Not? bude slúžiť na realizáciu aktivít, na ktoré neformálnosť Hliadky nestačí.

Jedným z nich je napríklad možnosť poskytnúť Hliadke dar prostredníctvom darcovského portálu Darujme.sk. Neformálne skupiny, s reprezentantom vo forme fyzickej osoby, sa nemôžu uchádzať o finančnú pomoc. Tá sa po 2,5 roku našej činnosti stala nevyhnutnosťou. Už nevyužívame iba vrecia či rukavice, ale aj lopaty, hrable, fúriky, farby, klince, šróbovačky,... Všetko v dnešnom svete žiaľ niečo stojí a preto vás chceme požiadať o finančnú pomoc. Tá však môže k Hliadke pritiecť iba cez účet Why Not?.

Tento rok sme sa tiež začali intenzívne venovať areálu železničnej stanice Bratislava - Filiálka. Areál výrazne zmenil svoju tvár. Preč sú desiatky ton odpadu, pribudol priechod, odpadkové koše, budova vyzerá podstatne lepšie ako kedysi. Chceme ísť ešte ďalej a preto sme ŽSR odovzdali náš zámer ako ďalej areál rozvíjať. Iba občianske združenie sa však môže stať partnerom pre ŽSR a byť zodpovedné za správu areálu. Tým bude združenie Why Not?.

V prípadne, že by nás a našu činnosť chceli iné občianske združenia zaradiť do svojej činnosti, tak potrebujú formálneho partnera. Aktivity Zelenej hliadky sa vďaka formalizovanej spolupráci s Why Not? môžu stať súčasťou projektov, ktoré pomôžu ďalej šíriť naše myšlienky a prípadne sa stať ďalším zdrojom finančných prostriedkov.

Spravíme všetko preto, aby sa Why Not? nestal iba ďalšou mimovládkou, ale cestou, ktorá dodá Zelenej hliadke nezávislosť od firemných i verejných grantov a vy ako naši darcovia sa stanete našimi donormi a jednotlivcami, ktorým sa budeme zodpovedať za naše aktivity.

Matúš Čupka

autor myšlienky Zelenej hliadky a výkonný riaditeľ Why Not?

https://www.facebook.com/zelenahliadka

https://www.facebook.com/whynotpreconie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Od pondelka otvoria letné terasy aj fitnescentrá. Zákaz vychádzania sa však nekončí

Vláda uvoľňuje opatrenia rýchlejšie, epidemiológovia varujú pred indickou mutáciou.

Výzvy realitného trhu

Lacno a nevkusne. Po rokoch úpadku hľadáme, v čom sme vynikali

Vracajú sa architektonické súťaže.


Už ste čítali?