Rušná premávka na petržalskej hrádzi - sčítavanie

Autor: zelenahliadka | 18.9.2013 o 10:50 | Karma článku: 11,68 | Prečítané:  1693x

Už sme si pomaly zvykli, že na petržalskú hrádzu patria nielen bicykle, korčule, bežci, ale aj automobily a motorky. Reč bude o úseku pri čističke odpadových vôd, kadiaľ prechádzajú majitelia jaroveckých housebótov k svojím hnuteľným nehnuteľnostiam, aby si mohli nerušene užívať pokoj prírody a cestou autom rozvíriť malú piesočnú búrku. Toto leto sme si spočítali koľko sa toho na hrádzi premelie a tu sú výsledky.

Ako Zelená hliadka sme uskutočnili niekoľko akcií proti arogancií úzkej skupinky ľudí, ktorá si privlastnila kus lužných lesov neďaleko lužných lesov. Vyrástla tu malá osada, kde sa veselo jazdí autami parkujúcimi na nelegálne vyštrkovaných plochách, susediacich s rôznymi kôlničkami, prístreškami, osvetleniami prístupových ciest, bezpečnostnými kamerami, rampami a ďalšími prvkami spájajúcimi sa skôr s klasickým satelitným mestečkom za Bratislavou, než s lužným lesom...

Poukazovali sme na ilegálnosť úprav na brehoch, cez sociálne siete komunikovali priamo s obyvateľmi osady...výsledkom boli iba urážky, arogancia a posielanie kadeľahšie. Česť výnimkám... Iba sme sa utvrdili v tom, že arogancia moci a cynizmus je pre určitú skupinu tiež-občanov vlastnou charakterovou črtou.

Nie každý z nás však do toho lesa chodí, preto môžeme mať pocit, že sa nás to bezprostredne netýka. Opak je však pravdou. Stavebná činnosť v tejto osade a niekedy až komické využívanie automobilov spôsobilo, že sa neďaleko čističky odpadových vôd nachádza 10m2, kde sa počas dvoch hodín (16:00 - 18:00) premelie 87 automobilov, 212 korčuliarov, 260 cyklistov, 15 chodcov a 6 štvorkoliek (august). Celkom slušná premávka pokiaľ sa rozprávame o rekreačnej medzinárodnej cyklotrase.

Táto neúnosná situácia sa týka každého užívateľa hrádze. Priam neuveriteľne pôsobí fakt, že sme počas našich rátaní pozorovali až 46 automobilov, ktoré pokračovali ďalej po korune hrádze cca 200 metrov k ďalšiemu pohodlnejšiemu vjazdu. Rátali sme celkovo 10 hodín v čase podvečernej. Jazda priamo po hrádzi je pravdepodobne bežná aj mimo týchto hodín napriek tomu, že je zakázaná značkami.

Čo na to polícia? Počas našich rátaní sme pozorovali dve policajné autá, ako najskôr prekročia hrádzu smerom k osade a potom sa odtiaľ vracajú. Môžme iba dúfať, že tam dokumentovali rozmáhajúce sa čierne stavby. Závažnejší je fakt, že ešte minulý rok bol prejazd na tomto mieste pre automobily zakázaný (okrem povolenia vodohospodárov), na jar sme našli zákazovú značku v kríkoch a dnes je osadená nová značka otočená smerom po hrádzi. Čiže tu je akýsi 3 metre široký koridor bez akejkoľvek úpravy.

Otázne je či svojvoľné odstránenie značky a možno aj jej svojvoľné premiestnenie mení niečo na minimálne morálnej ochrane, ktorú si zaslúžia cyklisti, korčuliari či bežci rekreujúci sa na hrádzi.

Najbližšie týždne budeme študovať technické normy, že či komunikácia s takouto intenzitou náhodou nepotrebuje plnohodnotné značenie pre križovatku. Čiže...značky DAJ PREDNOSŤ V JAZDE, priechod pre chodcov, priechod pre cyklistov, POZOR CYKLISTA a podobne. Buď túto úpravu spraví polícia, alebo si ju spravíme sami v najlepšej možnej miere.

Zlé správy na záver...osada sa bude zahusťovať. Množstvo automobilov tak na hrádzi ešte stúpne. Napriek aspoň počiatočnej snahe vodohospodárov s čiernymi stavbami niečo robiť či už zo strachu, lenivosti, neochoty či nezáujmu dali od problému ruky preč. Viac tu: http://bratislava.sme.sk/c/6894869/cierne-stavby-pri-hausbotoch-ostavaju-majitelia-vyuzili-dieru-v-zakone.html

Na hausbóty sme nezabudli a budeme sa im venovať naďalej ;-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Príloha 1: Výsledky sčítavania (čas 16:00 - 18:00)

Mesiac Automobilov Cyklistov Korčuliarov Chodcov Motoriek Koní Policajné auto
Máj 88 172 76 12 0 0 0
Jún 14 (záplavy) 226 211 19 0 0 0
Júl 82 238 174 13 1 1 1
August 87 260 212 15 7 0 0
September 60 321 188 11 3 2 1

Príloha 2: Spílená značka, ktorú sme našli v tráve

Príloha 3: Miesto kde sa to všetko melie (StreetView)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?