Obrubníky feat. zelený asfalt vs. Magistrát mesta Bratislavy

Autor: zelenahliadka | 13.9.2013 o 11:55 | (upravené 13.9.2013 o 12:05) Karma článku: 11,25 | Prečítané:  1844x

Presne takto pred rokom sme spustili naše svojpomocné asfaltovanie, ktorým sme chceli poukázať na obrubníky na priechodoch pre chodcov, deravé cyklotrasy či chodníky. Podporiť tak cyklistov a pešiakov. Minulý týždeň prišla Bratislava o svoj prvý zelený asfalt a nastolený bol pôvodný bariérový stav. Prečo?

V posledných dňoch sa ku mne dostali fotografie nášho odstráneného zeleného asfaltu z križovatky Prievozská-Miletičová, kde sme ešte v marci tohto roku upravili tri štandardné 15cm vysoké obrubníky a jedného dvojitého macka s výškou 40cm. Každý užívateľ priechodu si tak vyšľape 85cm do výšky a potom zostúpi rovnakú výšku. Bariéra pre každého ako Brno, navyše v meste, ktoré chce usilovne podporovať cyklistickú, pešiu a verejnú dopravu na úkor automobilizmu.

Pred rokom sme zorganizovali milú akciu, v rámci ktorej sme vyasfaltovali diery na chodníku pre pani na vozíčku. Viac si prečítate tu a naša reakcia na seba nenechala dlho čakať. V poslednom článku sa objavilo vyjadrenie "Magistrát ich snahu víta, no pomoc im nepošle. „Nemáme na to ľudí, chodníky opravujeme cez vysúťaženú firmu,“ vraví hovorca primátora Ľubomír Andrassy." Odporúčili nám, aby sa obrátili na participatívny rozpočet, aby sme získali financie napríklad na náradie. Inými slovami, robíme to dobre.

K dnešnému dňu sme celkovo vyasfaltovali obrubníky či opravili diery na 34 miestach. Tými prechádzajú denne tisíce obyvateľov mesta. Niektorí oceňujú, iní sa hnevajú na sklon, vzhľad...hlavne si všimli, že sú tu obrubníky, ktoré v 21.storočí nemajú v meste čo robiť.

A späť k Prievozskej...uvemujeme si, že náš asfalt sme umiestnili bez povolenia, ale v dobrej viere. Zároveň sme chceli prakticky poukázať na problém vo verejnom priestore a prinútiť tým Magistrát (správcu cesty), aby s týmto miestom niečo spravil. Asfalt zasahuje do cesty maximálne 20cm čo je pri štandardnej šírke pruhu 3,5 metra pomerne málo.

Zarážajúce je však to, že nás nikto z Magistrátu neupozornil na fakt, že asfalt niekomu priamo ubližuje a treba ho odstrániť. V prípade že by sa tak stalo by sme ho odstránili a zároveň sa spýtali nepríjemnú otázku: "A potom čo?". Pýtame sa ju teraz...náš asfalt je preč a o obrubníky zakopávame opäť. Dvojobrubníkový priechod je výsmech, za ktorý sa môže Bratislava hanbiť nielen pred zahraničnými návštevníkmi, ale aj pred zvyškom Slovenska.

My sme prejavili vôlu niečo v rámci naších možností spraviť. Vrazil sme financie do kúpy asfaltu, náradia a vo svojom volnom čase ho umiestnili najlepšie ako sme vedeli. Magistrát ho však arogantne odstránil a vrátil pôvodný stav. O tom, že odstránili súkromný majetok a obišli súvisiacu legislatívu platnú v tomto prípade nemá ani zmysel hovoriť. Nápadne to pripomína náhle zmiznutie drevenej lavičky, ktorá bola dobrovoľníkmi umiestnená okolo stromu na Kamennom námestí (správca námestia Magistrát+súk.investor). Viac tu: http://bratislava.sme.sk/c/6601356/dobrovolnicku-lavicku-ukradli.html

Čo robí Magistrát pre znižovanie bariérovosti mesta mimo dohliadania na to, aby súkromní developeri budovali na prílahlých križovatkách bezbariérové priechody a občasnej rekonštrukcie križovatky?

Nemôžeme predsa čakať na to, kedy súkromní developeri postupne prestavajú celé mesto a zadarmo.

Fascinujúce je, že v prípade vizuálneho smogu a jeho obmedzovania je súkromný majetok pomaly posvätnou kravou aj keď majitelia hmatateľne porušujú platnú legislatívu.

Nižšie nájdete niekoľko nápadov čo môže Magistrát odstraňovať zo svojho majetku namiesto nášho asfaltu.

1. Reklamné plotre na plotoch pri cestách

2. Rôzne "zaparkované" reklamné plochy

3. Reklamné tabule umiestnené vedľa cesty

4. Čierne skládky

5. Obrubníky pozdĺž najväčších ciest

 

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?