Filiálne zázraky

Autor: zelenahliadka | 27.6.2013 o 11:19 | Karma článku: 14,86 | Prečítané:  1349x

Počuli ste niekedy o železničnej stanici Filiálka? Pravdepodobne nie. Ak áno, tak si ju pravdepodobne pamätáte ako koľajisko plné rozfúkaných odpadkov, nepokosenú burinu, vykrikujúcich bezdomovcov a skládky odpadu pozdĺž koľajiska. Veľa sa však tento rok zmenilo.

Bratislavskú Filiálku som objavil len pred dvoma rokmi, keď som sa presťahoval na Riazanskú ulicu. Všimol som si, že Riazanskú pretína akési koľajisko vedúce do diaľky. Po krátkom výlete som si spravil obraz, aký som popísal v úvode. Cez to všetko som však videl unikátnu zelenú zónu, zaujímavú budovu stanice, dlhočizný perón a hlavne PRIESTOR. Veľký zelený priestor, kde neuskakujete automobilom, nestojíte na semafóre, vaše uši neničí ruch ulice.... Akási zóna slobody so svojim originálnym duchom.

Po množstve malých i veľkých akcií Zelenej hliadky sa priestor zmenil. Preč sú rozlietané odpadky, preč je dvojmetrová burina, koľajisko pretína priechod pre chodcov, budova nie je zašitá medzi burinou, ľudia bez domova sa presunuli na iné zanedbané miesto, čierne skládky sú preč a zrazu sa nemusíte pozerať do zeme cestou cez túto oblasť či cítiť úzkosť.

Do budúcnosti pripravujeme ďalšie aktivity, ktoré posunú kvalitu tohto priestoru ďalej. Priechod zazeleníme, pozdĺž koľajiska pribudne cyklotrasa, budova získa dôstojnejšie bednenie, pri priechode umiestnime naše svojpomocne vyrobené odpadkové koše, a mnoho ďalšieho zaujímavé.

Za toto všetko vďačíme pochopeniu na strane Železníc Slovenskej republiky, ktoré naše aktivity nielen tolerujú, ale ich chápu ako snahu skupinky miestnych dobrovoľníkov povzniesť tento unikátny železničný priestor na viac ako odkladisko nepotrebného odpadu. Za ich podporu a tiež aktívny prístup pri odsraňovaní skládok v okolí garáží sme im veľmi vďační. Rovnako aj Mestskej časti Nové Mesto, ktoré sa už niekoľko rokov usiľuje o zlepšenie situácie na Filiálke.

Je to však boj s časom. Filiálka je ako mnoho ďalších podobných priestorov v Bratislave pod tlakom developerov, ktorí sa snažia masírovať verejnosť nevyhnutnosťou umiestniť sklenenú škatulu do každého "mŕtveho" priestoru či šedej zóny. Preto musíme pracovať o to tvrdšie, rýchlejšie a potrebujeme vašu pomoc. Najväčším šťastím je, že priestor patrí železničiarom a nie Magistrátu, ktorý by sa so zastavaním územia tradične o to viac ponáhľal. Nesmieme dopustiť, aby aj Filiálku stretol podobný osud ako zaujímavé areály Gumon,  Plaváreň Centrál, priemyselné areály na Mlynských Nivách, Jégého, Škultétyho a ďalších či ten čo čoskoro postihne Cvernovku, PKO, Podhradie a ďalšie.

Ziskom orientovaný development nemôže predsa nahradiť množstvo toho, čo tu bolo postavené v minulosti. Zachovajme si aspoň niečo z toho originálneho a zaujímavé čo u nás máme.

Preto by som vás chcel v mene dvoch stoviek dobrovoľníkov, ktorí sa na naších akciách na Filiálke zúčastnili, pozvať na návštevu stanice Bratislava-Filiálka. Spravte su vlastný názor či máme prísť aj o tento priestor, alebo ho chceme postaviť na nohy kým je čas. Stanicu nájdete tu: http://goo.gl/maps/HdkR0

Nezabudnite aj na obrazovú prílohy ;-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

1. Títo všetci vás na Filiálku pozývajú ;-)

2. Odpad sme vyzbierali

3. Garáže sme ŽSR pomohli vypratať

4. ŽSR vypratali a zablokovali všetky garáže

5. Priechod pre peších a cyklistov sme vybudovali

6. Tu raz povedie cyklotrasa

7. Stromy sme tiež spod asfaltu vyslobodili

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?