Bitka o Zátišie

Autor: zelenahliadka | 13.6.2013 o 8:56 | Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1017x

Tento blog nie je o ďalšej bratislavskej zelenej ploche, ktorú idú zastavať developeri. Je o zlyhaní nás všetkých, ktorý žijeme v Bratislave, niekedy sme počuli o akomsi garážovom mestečku pri Kuchajde, videli sme ho možno z vlaku a počuli sme o niekom, kto tam už bol...a vypustili sme info jedným uchom opäť von. Prípadne sa na tú nádheru prizeráme každý deň z kancelárskych budov v okolí jazera Kuchajda.

Po dvoch rokoch so Zelenou hliadkou som už na bratislavských čiernych skládkach zažil všeličo...autobatérie v lužných lesoch, vaňu v Chorvátskom ramene, potkany na Filiálke, náhrobné kamene pod Prístavným mostom či azbest v Čiernom lese. Nič sa nevyrovná celospoločenskému fiasku, ktoré tolerujeme na Zátiší a zatvárame pred ním oči.

Zátišie je lokalita ohraničená Vajnorskou ulicou, železničnou traťou na Nové Mesto, Hattalovou ulicou a miestnymi tlačiarňami (klik sem: http://goo.gl/maps/Ed4Wp). Pri pohľade na mapu si spravte názor o lokalite sami... Tu boli na pozemkoch MČ Nové Mesto vybudované garáže pre miestnych. Tým neskôr skončil nájom, prípadne boli vyrabované zlodejmi (nie iba bez domova) a následne sa do nej nasťahovala komunita približne 40-50 ľudí vrátane máloletých detí. Ako lokalita upadala, tak sa pridali čierne skládky tvorené obyvateľmi z celého mesta vrátane miestnych Novomešťanov.

Celú lokalitu nečaká ružová budúcnosť...na týchto pozemkoch MČ Nové Mesto má v budúcnosti vyrásť 4-prúdová cesta, ktorá predĺži Tomášikovú ulicu až po Račiansku. Tým sme pomenovali dvoch hlavných zodpovedných, MČ Nové Mesto (osadili betónové zábrany, postupne likvidujú garáže) a Magistrát mesta Bratislavy (čakajúci kým budú peniaze, aby všetko zrovnali zo zemou).

Kým nebudú peniaze sa budeme uspokojovať tým, že za všetko môžu bezdomovci, ktorí lokalitu zdevastovali a "robia tam bordel". Jedná sa tu o ľudské bytosti, ktoré si bez ohľadu na svoj životný osud, zaslúžia dôstojné podmienky na život, žijú mnohokrát medzi odpadom, ktorý sami nevytvorili (stavebný odpad, vrecia s izoláciou, pneumatiky a podobne).  Mnohí žijú v garážach aj so svojimi deťmi (rukolapný dôkaz toho, že kompetentným je osud Zátišia ukradnutý).

Ako Zelená hliadka sme si už preskákali mnoho a toto je výzva, ktorú chceme prijať. Vyčistiť takto zdevastovanú lokalitu bude boj. Do neho však nepôjdeme sami...princíp pozitívneho príkladu sa nám mnohokrát oplatil a verím, že inšpirujeme k zvýšenému záujmu nielen MČ Nové Mesto, ale aj bratislavský Magistrát či kompetentných v oblasti sociálnych vecí.

Hľadáme pomoc. Kto môžete a chcete, príďte pomôcť s čistením lokality už túto sobotu od 9:30.

FB event: https://www.facebook.com/events/384701128316215/

Zároveň otvárame novú možnosť pomocť prostredníctvom známych Pretekov kačíc organizovaných Komunitnou nadáciou Bratislava.

Na odkaze http://www.pretekykacic.sk/Default.aspx?CatID=2 si môžete zakúpiť kačicu v hodnote 3 eur a dar adresovať Zelenej hliadke. Výťažok z Pretekov kačíc bude investovaný do materiálu (pracovné rukavice a vrecia), ktoré budeme využívať pri našej práci na Zátiší.

Bratislava má množstvo zanedbaných priestorov a Zátišie si nezaslúži byť na tomto zozname.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Fotogaléria:

1. Prvý veľkokapacitný kontajner naložený na Zátiší

2. V takýchto podmienkach žijú ľudia...

3. V takýchto tiež...naľavo vidno blízku budovu istej nadnárodnej spoločnosti s troma písmenkami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?