Bitka o Zátišie

Autor: zelenahliadka | 13.6.2013 o 8:56 | Karma článku: 6,86 | Prečítané:  991x

Tento blog nie je o ďalšej bratislavskej zelenej ploche, ktorú idú zastavať developeri. Je o zlyhaní nás všetkých, ktorý žijeme v Bratislave, niekedy sme počuli o akomsi garážovom mestečku pri Kuchajde, videli sme ho možno z vlaku a počuli sme o niekom, kto tam už bol...a vypustili sme info jedným uchom opäť von. Prípadne sa na tú nádheru prizeráme každý deň z kancelárskych budov v okolí jazera Kuchajda.

Po dvoch rokoch so Zelenou hliadkou som už na bratislavských čiernych skládkach zažil všeličo...autobatérie v lužných lesoch, vaňu v Chorvátskom ramene, potkany na Filiálke, náhrobné kamene pod Prístavným mostom či azbest v Čiernom lese. Nič sa nevyrovná celospoločenskému fiasku, ktoré tolerujeme na Zátiší a zatvárame pred ním oči.

Zátišie je lokalita ohraničená Vajnorskou ulicou, železničnou traťou na Nové Mesto, Hattalovou ulicou a miestnymi tlačiarňami (klik sem: http://goo.gl/maps/Ed4Wp). Pri pohľade na mapu si spravte názor o lokalite sami... Tu boli na pozemkoch MČ Nové Mesto vybudované garáže pre miestnych. Tým neskôr skončil nájom, prípadne boli vyrabované zlodejmi (nie iba bez domova) a následne sa do nej nasťahovala komunita približne 40-50 ľudí vrátane máloletých detí. Ako lokalita upadala, tak sa pridali čierne skládky tvorené obyvateľmi z celého mesta vrátane miestnych Novomešťanov.

Celú lokalitu nečaká ružová budúcnosť...na týchto pozemkoch MČ Nové Mesto má v budúcnosti vyrásť 4-prúdová cesta, ktorá predĺži Tomášikovú ulicu až po Račiansku. Tým sme pomenovali dvoch hlavných zodpovedných, MČ Nové Mesto (osadili betónové zábrany, postupne likvidujú garáže) a Magistrát mesta Bratislavy (čakajúci kým budú peniaze, aby všetko zrovnali zo zemou).

Kým nebudú peniaze sa budeme uspokojovať tým, že za všetko môžu bezdomovci, ktorí lokalitu zdevastovali a "robia tam bordel". Jedná sa tu o ľudské bytosti, ktoré si bez ohľadu na svoj životný osud, zaslúžia dôstojné podmienky na život, žijú mnohokrát medzi odpadom, ktorý sami nevytvorili (stavebný odpad, vrecia s izoláciou, pneumatiky a podobne).  Mnohí žijú v garážach aj so svojimi deťmi (rukolapný dôkaz toho, že kompetentným je osud Zátišia ukradnutý).

Ako Zelená hliadka sme si už preskákali mnoho a toto je výzva, ktorú chceme prijať. Vyčistiť takto zdevastovanú lokalitu bude boj. Do neho však nepôjdeme sami...princíp pozitívneho príkladu sa nám mnohokrát oplatil a verím, že inšpirujeme k zvýšenému záujmu nielen MČ Nové Mesto, ale aj bratislavský Magistrát či kompetentných v oblasti sociálnych vecí.

Hľadáme pomoc. Kto môžete a chcete, príďte pomôcť s čistením lokality už túto sobotu od 9:30.

FB event: https://www.facebook.com/events/384701128316215/

Zároveň otvárame novú možnosť pomocť prostredníctvom známych Pretekov kačíc organizovaných Komunitnou nadáciou Bratislava.

Na odkaze http://www.pretekykacic.sk/Default.aspx?CatID=2 si môžete zakúpiť kačicu v hodnote 3 eur a dar adresovať Zelenej hliadke. Výťažok z Pretekov kačíc bude investovaný do materiálu (pracovné rukavice a vrecia), ktoré budeme využívať pri našej práci na Zátiší.

Bratislava má množstvo zanedbaných priestorov a Zátišie si nezaslúži byť na tomto zozname.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Fotogaléria:

1. Prvý veľkokapacitný kontajner naložený na Zátiší

2. V takýchto podmienkach žijú ľudia...

3. V takýchto tiež...naľavo vidno blízku budovu istej nadnárodnej spoločnosti s troma písmenkami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?