Veľké problémy Veľkej lúky

Autor: zelenahliadka | 6.6.2013 o 9:50 | Karma článku: 9,85 | Prečítané:  1536x

Veľká lúka je významné miesto na severozápade Dúbravky, obklopujú ju lesy Devínskej Kobyly a lokalita je tiež zaujímavá tým, že sa tu nachádzajú zvyšky stavieb z rímskeho obdobia. Deti tu v lete navštevujú tábor, turisti tu nájdu svoj vstup do lesov a záhradkári si tu dopestujú ovocie a zeleninu. Znie to priam idylicky, no táto lúka má problém. A tým problémom je sám najvyšší dúbravský starosta.

Tento pán chce totiž toto miesto s rozlohou necelých 100 hektárov premeniť na jedno sídlisko, kde by malo žiť približne 6000 ľudí. V preklade to znamená zdevastovanie celej tejto lokality. Deti sa rozlúčia s táborom, turisti pôjdu do lesa po asfaltke medzi panelákmi a národná kultúrna pamiatka upadne do zabudnutia. A aby toho nebolo dosť, všetko to má byť postavené na pôde, ktorá je zamorená olovom z neďalekej, dnes už nefunkčnej fabriky Technického skla. O tom, že by po nasťahovaní všetkých ľudí skolabovala doprava, radšej ani hovoriť nebudem.

Len tak mimochodom, naposledy, keď sa tento projekt riešil na miestnom zastupiteľstve v Dúbravke ešte v minulom volebnom období v rokoch 2006-2010, konala sa len jedna jediná verejná diskusia s občanmi. Odvtedy je okolo celého projektu až podozrivo ticho, o ničom nevedia ani miestni poslanci a angažovaný je zjavne len starosta a jeho kamaráti za zatvorenými dverami.

Ako je možné, že si starosta takto „doriadi" vlastnú mestskú časť?

Odpoveď je bohužiaľ až príliš jednoduchá. Tieto pozemky sú vedené ako orná pôda a práve dnes, (6.6.2013) by sa na mestskom zastupiteľstve malo rozhodovať o zmene tejto ornej pôdy na stavebné pozemky. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa v poslednom čase pán starosta začal v tejto veci až príliš aktivizovať a rád poradí niektorým poslancom, ako by mohli hlasovať. Predsa len, on, jeho rodina, kamaráti a zopár voličov si zaslúžia predať svoje stavebné pozemky niekoľkonásobne drahšie ako za nákupnú cenu niekdajšej ornej pôdy.

Pán starosta, je veľká škoda, že sa angažujete v totálne nezmyselných projektoch a nie vtedy, keď je z Veľkej lúky potrebné odstrániť nelegálnu skládku odpadu alebo vyznačiť cestu k archeologickému nálezisku. Neviem si predstaviť starostu, ktorý by nechcel vo svojej mestskej časti vytvoriť „slovenské Carnuntum" podobné tomu, ktoré je len pár kilometrov za hranicami našej republiky. Možno by niekedy stačilo opustiť svoju predražene zrekonštruovanú kanceláriu a tvoriť niečo prospešné pre ľudí, ktorí tu žijú a majú to tu radi.

Rád by som tiež vyzval všetkých mestských poslancov, ktorý majú možnosť hlasovať, aby sa rozhodli správne a nezničili to, čo máme v Dúbravke radi. Veľká lúka má svoj potenciál, v budúcnosti by dokázala priviesť množstvo turistov a bola by obrovská škoda, keby sme naším deťom mohli namiesto peknej a zachovalej prírody ukázať iba ďalšie obyčajné sídlisko.

Tomáš Husár

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

1. Veľká Lúka dnes

2. Veľká Lúka čoskoro?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?