Ako môže každý z nás pomôcť?

Autor: zelenahliadka | 23.5.2013 o 11:55 | Karma článku: 8,72 | Prečítané:  1119x

Každý víkend zbierame obrovské množstvo odpadu. Ten mal v minulosti svoj úžitok, doslúžil a stal sa zbytočným. Mnohí z nás nakupujú aj veci, ktoré nepotrebujeme, prípadne v obaloch, ktoré sú zbytočne veľké či ubližujú životnému prostrediu. Tu je zopár tipov ako môžeme pomôcť k tomu, aby bolo odpadu čo najmenej.

1. Treba rozmýšľať ešte pred kúpou každej jednej veci aký dopad bude mať na životné prostredie, z čoho je vyrobená, v čom zabalená, odkiaľ dovezená, či je kvalitná a ako dlho ju budem používať.

Mali by sme uprednostniť produkty, ktoré svojou výrobou a rozkladom nezaťažujú životné prostredie: plastové obaly nahradiť sklenenými,alebo papierovými obalmi... Igelitové tašky, sáčky, nahradiť látkovými taškami. V prípadoch že to nieje možné napríklad keď dávame napr. pečivo do mrazničky môžeme si nechať tie isté sáčky v mrazničke aj viac mesiacov. Do nich môžeme dávať opakovane potraviny takého druhu aké tam boli predtým.

2. Kupujte slovenské potraviny až je to možné tak potraviny od pestovateľov, chovateľov z vášho okolia.

Už aj na Slovensku sa rozšírilo množstvo predajov priamo z dvora či predajcov ovocia či zeleniny garantujúcich slovenský pôvod tovaru. Určite sa však nenechajme oklamať reklamou a overme si všetko čo o sebe predajca tvrdí.

3. Vždy dajte prednosť kvalite pred kvantitou

Kvalitné veci nie len dlhšie vydržia ale sú väčšinou vyrobené z materiálov ktoré sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Nedajte sa odradiť vyššou cenou. Tá býva v konečnom dôsledku aj tak nižšia lebo keď vám výrobok vydrží päť krát viac a stojí len dva tri krát viac tak ste v konečnom dôsledku ušetrili. Veci ktoré potrebujete len zriedka si požičajte ak máte takú možnosť.

4. Hľadajme možnosti ako už pre nás nepotrebné veci znovu využiť

Treba si položiť nasledovné otázky. Mohol by veci ktoré nechcem, využiť niekto z rodiny, zo známych? Ak nie, tak treba zájsť do najbližšej charity. Ak je to vec ktorú ani charita nepotrebuje, dajte inzerát že niečo darujete a s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám niekto ozve. Na internete sa nachádzajú viaceré webstránky ponúkajúce bezplatnú inzerciu.

5. Nepotrebnej elektroniky sa zbavte šetrne voči životnému prostrediu

Využite záručnú dobu. Ak už aj tá uplynula, na niektoré veci nie je finančne nákladná oprava. Ak to nie je Váš prípad tak si môžete dať inzerát hlavne v prípade elektrospotrebičov. Spotrebič môžete nielen predať, ale aj darovať na súčiastky. Ak nikto neprejaví záujem zaneste ho na zberné miesto. Ak sa jedná napríklad o nábytok, tak z neho získajte sklo, plasty, drevo, papier a ten roztrieďte do nádob na to určených.

6. Nevyhadzujte potraviny

Ak chováte hospodárske zbieratá, tak ich dávajte napríklad hydine. Domáce zvieratá, hlavne psy, skonzumujú množstvo potravinových zvyškov. Ak nič nechováte môžete nakrmiť vtáčence. V najhoršom prípade, pred tým ako jedlo vyhodíte, ho najskôr odvážte. To vám pomôže lepšie odhadnúť veľkosť vašej budúcej porcie. Majme na pamäti že každým jedlom ktoré vyhodíme zvyšujeme tlak na rast cien komodít ako ropy, pšenice,...atď.

AK POZNÁTE PODOBNÉ TIPY A TRIKY, TAK NÁM ICH PROSÍM NAPÍŠTE A MY ICH V BUDÚCNOSTI UMIESTNIME DO PRIPRAVOVANEJ WEBSTRÁNKY WWW.ZELENAHLIADKA.SK.

Marek Tencer a Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?