Myslí to bratislavský Magistrát s čiernymi skládkami vážne? časť 2.

Autor: zelenahliadka | 7.5.2013 o 9:50 | Karma článku: 17,75 | Prečítané:  3500x

V posledných týždňoch nám diskusie o čiernych skládkach a zvýšený záujem médií o túto tému otvorili dvere u kompetentných, ktorí majú likvidáciu skládok na starosti. Počul som príliš často názor, že čierne skládky nemá zmysel odstraňovať. Ako na ne sa dozviete nižšie.

Bolo obrovským sklamaním počúvať z úst kompetentných na bratislavskom Magistráte či na obvodnom úrade životného prostredia argumenty ako: "viete koľko-krát sme už túto lokalitu vyčistili?", "skládky nemôžeme odstraňovať len tak", "mestská polícia je zodpovedná za tento problém", "čierne skládky by mal odstraňovať iba obvodný úrad", "čierne skládky by mali odstraňovať samosprávy"...klasický úradnícky ping-pong a vyhováranie sa na inú anonymnú inštitúciu.

Čiernych skládok sme odstránili príliš mnoho na to, aby sme vôbec dospeli k pocitu, že ich nemá zmysel odstraňovať. Mnohé v minulosti neskutočne znečistené miesta ako Čierny les, úseky lužných lesov, skládky v Podunajských Biskupiciach či Rači a ďalšie sú dnes v podstatne lepšom stave a bude potrebných niekoľko ďalších rokov neriešenia problému, aby sa tam opäť toľko odpadu nakopilo.

Aby k tomu nedošlo potrebujeme kombináciu aktívnych i preventívnych opatrení, ktoré vie implementovať ľubovolná samospráva (štátna legislatíva je síce byrokratizujúca, ale zároveň žiadne z týchto opatrení priamo netrestá ako aktivity nad rámec zákona).

Naše návrhy pre Magistrát sú nasledovné:

  • Podrobný fotoalbum každej lokality, ktorá bola vyčistená. Dokumentácia musí obsahovať fotografie predtým aj potom  (1-2 fotky plnej garaze nestacia). Tento fotoalbum samozrejme publikovať pre potreby verejnej kontroly.
  • Publikovaná verejne dostupná mapa čiernych skládok (vyčistené, evidované). Opät pre verejnú kontrolu a zároveň ako zdroj podnetov pre dobrovoľných čističov.
  • Inštalacia fotopascí na miesta vyčistených skládok (cena viac ako 300 eur - prostriedky z kapitoly na čierne skládky, ktorá sa nečerpá dostatočne).
  • Vytvorenie sekcie "Likvidácia čiernych skládok", kde bude možné sledovať riešenie čiernej skládky nahlásenie podnetu - podanie na obvodný úrad - obhliadka - objednávka prác - odstránenie - výsledok akcie. Inširovať sa možno projektom www.odkazprestarostu.sk
  • Verejne známe termíny likvidácie čiernych skládok, aby sa mohla zapojiť aj verejnosť či dobrovoľnici.
  • Vytvorenie tabule hanby a zverejnenie údajov právnických či fyzických osôb, ktorých korešpondencia sa na čiernej skládke objaví.
  • V roku 2014 verejná súťaž na likvidáciu čiernych skládok pre čo najviac uchádzačov - elektronická aukcia.

Ponúkame samozrejme pomoc pri implementovaní ľubovoľného z týchto opatrení, ktoré so sebou spája minimálne finančné náklady. Stačí ochota rázne zakročiť proti tejto problematike, ktorá tu desaťročia chýbala. Táto ponuka zároveň platí aj pre všetky mestské časti v Bratislave.

Ak viete o ďalších príkladoch dobrej praxe zo zahraničia, alebo zo Slovenska, tak mi prosím napíšte.

Dosť bolo čiernych skládok v Bratislave!

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?