Čo vás stála Zelená hliadka?

Autor: zelenahliadka | 23.4.2013 o 11:28 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  1237x

Ako sa hovorí "nič nie je zadarmo" a veľkokapacitné kontajnery, ktoré nám poskytuje Magistrát mesta Bratislavy prostredníctvom spoločnosti OLO niečo stoja. Koľko sa presne dočítate nižšie. Presnú tabuľku nájdete n konci článku.

V roku 2012 spôsobila rastúca účasť na naších akciách problém. Čo s odpadom? Pokiaľ sme zbierali 10-15 vriec, tak ich vedeli odviezť miestne samosprávy. V prípade Petržalky či Rače za frflania verejnoprospešných služieb, ale predsa. Na rad však prišli čierne skládky, ktoré obsahovali metre kubické odpadu. Tie boli vrcholom toho čo spôsobuje absolútne ignorantstvo voči svojmu vlastnému okoliu. Nemohli sme ich obísť...

Tu prišla ponuka zo strany Magistrátu, že by nám chceli nejako pomôcť. Logická voľba preto padla na podporu logistiky a tak nám OLO začalo na príkaz Magistrátu bezplatné poskytovať veľkokapacitné kontajnery. Vďaka tejto pomoci sme schopní odstraňovať tony a tony voľne uloženého odpadu a robiť tak naše mesto krajším miestom na život.

Za rok 2012 sme takto zaplnili 22 kontajnerov s kapacitou 11m3 až 27m3. V nich sa odviezlo celkovo 49 ton odpadu a 80kg navyše za cenu 5796,45 eur. Táto suma znie pomerne závratne. Pokiaľ by sme ju však prirátali k financiám, ktoré si mesto narozpočtovalo na likvidáciu čiernych skládok v roku 2012, tak celková suma dosiahne 12013,49 eur čo reprezentuje čerpanie kapitoly na 34%. Rovnako žalostné percento ako zo strany Magistrátu vyčerpaných 17%.

Pokiaľ by sme si zobrali celý výdavkový rozpočet Magistrátu, ktorý dosahuje v prípade výdavkov bežného rozpočtu sumu  195 838 586 eur, tak sme toto mesto stáli 0,003% jeho bežných výdavkov. V porovnaní s nákladmi sme tak narobili dosť muziky :-)

Tento rok pokračujeme v plnení kontajnerov a je tak predpoklad, že množstvo ton spolu s nákladmi na ich odvoz a likvidáciu ešte narastú.

Chcel by som sa touto cestou poďakovať OLO za túto pomoc. Veľmi si ju vážime a vďaka nej je dnes Bratislava "ľahšia" o desiatky ton čiernych skládok. Ceníme si flexibilnosť spoločnosti OLO a jej ochotu pomôcť. Tešíme sa na vynikajúcu spoluprácu v roku 2013, kedy chceme Bratislavu zbaviť ďalších ton odpadu.

Malá úvaha na záver:

Spoločnosť OLO odviezla plne naložené kontajnery, s výnimkou jedného, do svojej spaľovne v Podunajských Biskupiciach a tam zlikvidovala celkovo 49t za 5796,45 eur.

Spoločnosť ASA sama naložila kontajnery, odviezla ich na skládku v Zohore (27km od centra Bratislavy) a zlikvidovala tak 84t za 3366,72 eur.

Je OLO podozrivo drahé, alebo ASA podozrivo lacná?

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Tabuľka nákladov od spoločnosti OLO:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?