Pokuta pre Zelenú hliadku

Autor: zelenahliadka | 16.4.2013 o 10:34 | Karma článku: 17,55 | Prečítané:  34091x

Pred necelým rokom a pol som sa na stretnutí s odborníkom na odpadové hospodárstvo dozvedel, že Zelená hliadka pravdepodobne porušuje Zákon o odpadoch tým, že samovoľne zbiera odpad. Vtedy som tomu nevenoval pozornosť, ale po zverejnení blogu o čiernych skládkach a rozhovore pre SME sa tento argument vyplavil opäť. Môže úradník potrestať niekoho za to, že zodvihne prázdnu plastovú fľašu z ulice?

Posledné dva týždne som sa intenzívne venoval spôsobu akým Magistrát mesta Bratislavy odstraňuje, resp. neodstraňuje, čierne skládky. Výsledkom bol blog a pomerne ostrý rozhovor, ktorý som poskytol SME.

Blog hovoril o smiešnych 45 000 eurách, ktoré Magistrát vyčlenil zo svojho 122-miliónového rozpočtu na likvidáciu čiernych skládok. Tú neskôr znížil na 35 125 eur a z tej minul 6217,04 eura prostredníctvom služieb spoločnosti ASA. V rámci tejto spolupráce mala Bratislava prísť o cca 99t odpadu čo je 6.6% rozpočtovaného cieľa, ktorým bolo vyzbierať 1500t odpadu z čiernych skládok ročne.

V rozhovore som sa dotkol viacerých problémov mesta ako je starostlivosť o verejné priestory či lesy, letné čistenie ulíc, klesajúce výdavky na likvidáciu čiernych skládok, zrušenie odvozu veľkorozmerného odpadu od kontajnerov, nesystémový prístup k verejnej čistote a podobne. Chápem, že sa to zle číta zástupcom Magistrátu a úradníkom priamo zodpovedných za túto problematiku. Preto sa objavili signály, že by sme si mali dať pozor na to čo hovoríme, aby sa nestalo, že nielen stratíme podporu Magistrátu napríklad vo forme kontajnerov od spoločnosti OLO, ale aj napríklad tým, že dostaneme mastnú pokutu od Obvodného úradu životného prostredia, lebo likvidujeme čierne skládky "len tak".

Čo hovorí zákon o odpadoch?

§39 odsek 7 tohto zákona obsahuje vetu "Vykonávať zber, prepravu, zhodnocovanie alebo zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov na území obce môže len ten, kto má uzatvorenú zmluvu na vykonávanie tejto činnosti s obcou, ak túto činnosť nezabezpečuje obec sama." Pokiaľ chytíme tento odsek za vlasy, tak sú všetky dobrovoľné jarné, letné, jesenné brigády nelegálnou činnosťou a neopovážte sa teda hocičo dvíhať zo zeme bez zmluvy s MČ...

Našťastie zákon o odpadoch s dobrovoľníkmi a všímavými ľuďmi ráta. Brigády sme tu mali desaťročia...

V §78 správne delikty sa nachádza veta "Pokutu do 6 638, 78 eura uloží príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva právnickej osobe alebo fyzickej osobe-podnikateľovi". To znamená, že pokutu je možno udeliť IBA osobe so živnostenským listom, s.r.o. alebo a.s.

Z tohto jednoznačne vyplýva, že dobrovoľníkov nie je možné pokutovať za ich nasadenie pri čistení verejných priestorov namiesto práve tých, ktorí by mali pokuty udeľovať.

Toto je jasný signál pre všetkých volených i nevolených predstaviteľov Magistrátu, úradníkov či podnikateľov, ktorým leží naša činnosť v žalúdku a naše otázky či náš príklad im nie sú po vôli. Pokutami či sankciami za našu činnosť sa nám vyhrážať nemôžete.

Matúš Čupka
Zelená hliadka
https://www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?