Myslí to bratislavský Magistrát s čiernymi skládkami vážne?

Autor: zelenahliadka | 28.3.2013 o 10:50 | (upravené 28.3.2013 o 12:23) Karma článku: 15,37 | Prečítané:  3455x

V minuloročnom rozpočte sa nachádza prvok 4.1.4. "Likvidácia čiernych skládok", kde si hradní páni stanovili cieľ vyzbierať 1500t odpadu z čiernych skládok za závratných 45 000 eur. Ako s touto sumou naložili sa dočítate nižšie.

Na každej našej smeťozberačskej akcií sa niekto pýta, že čo vlastne robí náš Magistrát s čiernymi skládkami? Aké aktivity vyvíja? Akú prevenciu vzniku čiernych skládok implementuje? Preto som sa rozhodol si od autorít vyžiadať dokumentáciu dokladujúcu, že ako naložili s financiami určenými priamo na likvidáciu čiernych skládok.

Výsledok? Najskôr sa do sumy 45 000 eur zakuslo nevyhnutné šetrenie a tak úradníci narábali so sumou 35 125 eur. Z týchto financií bolo vyčerpaných 6217,04 eura. Inými slovami, bolo vyčerpaných 17% z celkovej sumy!

Ako boli tieto prostriedky využité si prečítajte nižšie.

Prvou zaujímavosťou je, že čierne skládky nelikviduje Magistrát prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti OLO a.s. Spoločnosť, ktorá zabezpečuje zber odpadu zo 40000 zmesových nádob, 13000 nádob separovaného zberu, 250 veľkokapacitných kontajnerov do svojho rozsiahleho zberného dvora, spaľovne či separačnej stanice. Celkovo zamestnáva spoločnosť 407 ľudí. Toto všetko sa vybudovalo za naše peniaze a z nich je aj udržiavané. Napriek tomu dostala likvidáciu čiernych skládok na starosti súkromná spoločnosť ASA, spol. s.r.o. Všetky peniaze tak pretečú do súkromných rúk namiesto toho, aby zostali v mestskom rozpočte. Prečo? Čím je ASA výnimočnejšia a jej služby dokonalejšie v porovnaní s vlastnou spoločnosťou?

Zmluva so spoločnosťou ASA bola podpísaná 19.12.2011 súčasným primátorom Ftáčnikom, pričom jej dĺžka bola stanovená na 3 roky. V zmluve sa predpokladá, že mesto investuje do likvidácie čiernych skládok sumu 126 900 eur s DPH. Kontrolným orgánom je vedúca oddelenia životného prostredia Ing. Anna Krištínová, ktorá dnes sedí na oddelení verejného obstarávania. Kontrolné či monitorovacie mechanizmy definované tu nie sú.

V roku 2012 boli preplatené 3 faktúry. Z priložených objednávok a protokolov vyplýva, že sa na skládkach jednalo o zeminu, stavebný odpad, kamenivo, komunálny odpad a pneumatiky.

  • Prvá z nich predpokladá vyzbieranie 55t odpadu za 2204,4 eur. Odpad bol zlikvidovaný na 6 lokalitách počas 6 dní vždy jedným vozidlom, ktoré odviezlo napríklad 1,1t odpadu 27.4.2012, ale 27.6.2012 zrazu odviezlo 18,45t a potom ešte 22,27t. Už ste videli kamión naložený 22t odpadu? Fotografie k faktúre nie sú priložené.

(pre porovnanie...ako Zelená hliadka sme vyzbierali za minulý rok 55t odpadu a len z Čierneho lesa vyviezla spoločnosť OLO deväť nami naložených kontajnerov)

  • Druhá faktúra na 29t odpadu za cenu 1162,32 eur sa postarala o likvidáciu odpadu z Opavskej ulice a Prístavnej ulice. Odpad bol počas dňa 26.4. vyzbieraný, vytriedený a zneškodnený. Skúšali ste niekedy za jeden deň čo i len previezť 29t odpadu? K faktúre sú priložené aj fotografie. 29t odpadu však na nich nevidím. Odpad na fotkách by sa podľa odhadu zmestil do dvoch kontajnerov s kapacitou 27m3.
  • Tretia faktúra vo výške 2850,30 eura sa týkala likvidácie unimobuniek na Čilížšskej ulici. Peniaze boli prostredníctvom MČ Vrakuňa prevedené na spoločnosť Vassal EKO s.r.o. Faktúra neobsahuje prílohy.
Vďaka činnosti Magistrátu tak z bratislavských čiernych skládok oficiálne zmizlo 84t odpadu (naplnenie rozpočtového cieľa na 5,6% za využitia 17% alokovanej sumy). A že nie sú peniaze...

Nechcem nikoho obviňovať. Každý čitateľ si spraví vlastný názor na efektívnosť takto vynaložených prostriedkov, ktoré končia v súkromnej firme napriek tomu, že má mesto vlastnú spoločnosť, ktorej názov je viac ako smerodajný a znie "Odvoz a likvidáciu odpadu"!

Najviac zarážajúca je však slabučká aktivita úradníkov aj keď majú finančné prostriedky k dispozícií.

V ďalšom kroku sa spýtame pod preberacími protokolmi podpísaných úradníčok (p. Belovičovej a p. Krošlákovej), že aký majú na celú problematiku názor. Obe doteraz sedia na oddelení životného prostredia pod vedením p. Adamcovej.

Žiadať budeme verejne dostupný zoznam existujúcich a zlikvidovaných skládok s plnohodnotnou fotodokumentáciou podobne, ako je to na nami využívanom portáli Mapujeme.sk (http://mapujeme.sk/zivotne-prostredie/mapa).

A pikoška na záver...na tento rok vyčlenil Magistrát na likvidáciu čiernych skládok 14 500 eur za rovnakého cieľa vyzbierať 1500t odpadu z čiernych skládok. Snáď bude tentoraz kapitola vyčerpaná do posledného centu ;-)

Pri prerátaní nami odpracovaných dobrovoľníckych hodín sme "zarobili" 15 879,39 eura pri priemernej mzde v národnom hospodárstve. A to nám stačilo na zber 56t odpadu. Držme im preto palce :-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Obrazová príloha:

1. Mestský rozpočet a likvidácia čiernych skládok

2. Potvrdené, že ASA má vozidlá schopné odviezť viac ako 22t odpadu.

3. Fotky Magistrátu pred odvezením 22t odpadu a po. Vy tam tých 22t vidíte?

4. Jeden naplnený kontajner s kapacitou 27m3.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?