Slunce, seno, azbest, potkany... v Rači.

Autor: zelenahliadka | 26.3.2013 o 11:43 | Karma článku: 13,89 | Prečítané:  9569x

Poslednú sobotu sme sa už tretí-krát zahryzli do skládky za plotom kúpaliska v Krasňanoch. Napriek prísľubu miestnej samosprávy, že nami vyzbieraný odpad (ešte z augusta 2012) spolu s unimobunkou, garážou, azbestom a potkanmi bude preč, sme našli všetko tak ako sme to zanechali...

Je to presne tak ako čítate...Bratislava sa môže pýšiť ďalšou raritou a to skládkou azbestu hneď vedľa kúpaliska, kde sa už niekoľko rokov kúpu miestni všetkých vekových kategórií. Z rakovinotvorného azbestu počas letných suchých mesiacov uniká nebezpečný prach nielen na kúpalisko, ale aj do okien okolitých bytoviek. Našli sme tu aj potkany, množstvo minerálnej vlny, umelých kobercov, plastu...

Vrhli sme sa na túto skládku s tým, že samospráva dohodne s majiteľom pozemku odstránenie skládky. Začali sme ešte koncom minulého leta, keď sme sa vŕtali v plaste až po uši, nakladali minerálnu vlnu, medzitým dávali pozor na všadeprítomný azbest či striedavo sledovali kúpajúcich sa a pobehujúce potkany. Pre zlepšenie obrazu o situácií sme strhli koberec prevesený cez plot, aby kúpajúci videli, vedľa čoho sa to vlastne ocitli.

Dnes sa situácia zlepšila. Po troch akciách je skládka ľahšia o cca 42m3 odpadu, ktoré sme nazbierali a nechali odviezť. Potkany sa pomaly presťahovali inam, ale azbest je stále na svojom pôvodnom mieste. Ako ďalej?

MÚ Rača: Dohodnite sa prosím s majiteľom pozemku, aby sme na miestnom kúpalisku mohli po mnohých rokoch začať prvú kúpaciu sezónu bez azbestu.

Majiteľ pozemku: Sme dobrovoľníci a vo svojom vlastnom voľnom čase sme chceli pomôcť a odstránili skoro všetok klasicky odpad. Nie je Vám hanba? Nehanbíte sa za to, že sa cudzí ľudia musia starať o Váš majetok, aby pomaly nedochádzalo k verejnému ohrozeniu? Až tak je Vám to jedno?

Kto toto čítate: Túto sobotu 30.3. o 9:30 sa poslednýkrát vrhneme na skládku a odstránime zvyšok všetkého čo sa váľa okolo azbestu, garáže a unimobunky. Príďte pomôcť a buďme zodpovedným vzorom. Event: https://www.facebook.com/events/427981793960830/

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Obrazová príloha:

1. Pokiaľ sa toto leto chystáte na miestne kúpalisko, tak pre istotu skontroľujte či je azbest ešte stále na mieste (skládka v červenej zóne).

2. Množstvo minerálnej vlny, koberce, azbestová strecha bez akejkoľvek izolácie...za kobercom na plote kúpalisko.

3. Výsledok akcie z poslednej soboty 23.3.

4. Azbest a kúpalisko v pozadí.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?