Na čo si dáva Zelenáčik pozor

Autor: zelenahliadka | 12.3.2013 o 11:15 | Karma článku: 4,43 | Prečítané:  464x

Druhý zo série článkov, v ktorých sa venujeme problematike žiadania o informácie prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciam. V tomto článku sa pozrieme na niektoré záludnosti a problémy, s ktorými sa žiadateľ môže stretnúť.

Informácie sa sprístupňujú bez preukázania právneho alebo iného dôvodu alebo záujmu, pre ktorý sa informácia požaduje. Nikto od Vás nemôže chcieť, aby ste mu Vašu žiadosť vysvetlili.  Povinná osoba podľa § 2 ods. 3 sprístupní iba informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami, nakladaní s majetkom štátu, majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom obce, o životnom prostredí,3a) o úlohách alebo odborných službách týkajúcich sa životného prostredia a o obsahu, plnení a činnostiach vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy.

Podľa § 2 písm. a) zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy „verejnými prostriedkami" „finančné prostriedky, s ktorými hospodária právnické osoby verejnej správy; verejnými prostriedkami sú aj prostriedky Európskej únie a odvody Európskej únii".

Nález Ústavného súdu SR sp. zn. I. ÚS 236/06 zo dňa 28. júna 2007:

Právnické osoby založené povinnými osobami uvedenými v ods. 1 a 2 (§ 2 ods. 3 zákona o slobode informácií) spĺňajú spravidla jeden charakteristický znak. Hospodária totiž s verejnými financiami, resp. nakladajú s majetkom štátu a obcí, keďže sú zriadené s majetkovou účasťou povinných osôb podľa § 2 ods. 1 a 2 zákona o slobode informácií." To znamená, že všetky obchodné spoločnosti s majetkovou účasťou štátu či samospráv musia zverejňovať informácie súvisiace verejnými financiami.

Povinné osoby nie sú povinné vytvárať (analyzovať, vytvárať koncepcie a podobne) nové informácie na základe žiadosti o slobodný prístup k informáciam. Za „vytváranie nových informácií" v žiadnom prípade nie je možné považovať vyhľadávanie a zhromažďovanie viacerých požadovaných dokumentov alebo listín. Môžete preto žiadať aj o súvisiacu dokumentáciu. Skutočnosť, že povinná osoba nemá požadované informácie v momente žiadosti vyhľadané a zhromaždené podľa špecifikácie (vlastnosti) určenej žiadateľom alebo že nemá tieto informácie k dispozícii v jednotnej počítačovej databáze, z ktorej by ich mohla v krátkom čase vybrať, nezbavuje povinnú osobu povinnosti požadované informácie vyhľadať a sprístupniť.

Krajský súd v Bratislave vo svojom rozsudku potvrdil, že sťažený zber údajov nemožno považovať za vytvorenie nových údajov, resp. informácií: Inak povedané, požadované informácie musia byť sprístupnené, okrem tých, ktoré zákon zo sprístupnenia vylučuje.

Kategórie informácií, ktoré sú chránené a nemôžu sa sprístupniť, sú vymedzené v § 8 až § 11 zákona o slobode informácií. Ide o tieto informácie:

  • utajované skutočnosti, daňové a bankové tajomstvo (§ 8),
  • informácie dotýkajúce sa osobnosti a súkromia fyzickej osoby a osobné údaje fyzickej osoby (§ 9),
  • obchodné tajomstvo (§ 10),
  • informácie odovzdané povinnej osobe osobou, ktorej takú povinnosť zákon neukladá (§ 11 ods. 1 písm. a),
  • informácie zverejňované na základe osobitného zákona (§ 11 ods. 1 písm. b),
  • informácie, ktorých sprístupnením možno porušiť ochranu duševného vlastníctva ustanovenú osobitným predpisom (§ 11 ods. 1 písm. c),
  • informácie získané povinnou osobou od tretej osoby na plnenie úlohy na základe osobitného zákona, ktoré priamo nesúvisia s úlohami povinnej osoby (§ 11 ods. 3).

Všetky obmedzenia práva na informácie vykonáva povinná osoba tak, že sprístupní požadované informácie vrátane sprievodných informácií po vylúčení tých informácií, pri ktorých to ustanovuje zákon.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Tento článok je založený na publikácií P. Wilfling (2010) Zákon o slobodnom prístupe k informáciám, Via Iuris, voľne stiahnuteľná tu: http://www.viaiuris.sk/stranka_data/subory/publikacie/zpibrozura.pdf

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?