Skládky v 1. komunitnom parku v Bratislave

Autor: zelenahliadka | 8.1.2013 o 11:45 | (upravené 8.1.2013 o 13:45) Karma článku: 19,04 | Prečítané:  1926x

V roku 2012 sme organizovali celkovo 15 upratovacích akcií v lužných lesoch. Tie ponúkajú všetkým bratislavčanom možnosť navštíviť relatívne zachovalý les len 5 minút od centra mesta. Táto dostupnosť prírody, ktorú nám môže závidieť nejedno európske mesto, má však aj svoju odvrátenú stranu. Prišiel rok 2013 a prvé správy o nových skládkach medzi Starým mostom a Prístavným mostom...

Áno, boli sme varovaní, že sa skládky hneď po vyčistení lokality vrátia do lesov. Napriek tomu sme do toho šli a investovali obrovské množstvo energie a času do čistenia lužných lesov, ktoré budú slúžiť všetkým obyvateľom mesta. Preč sú štyri rozsiahle skládky a množstvo ďalšieho malého i veľkého odpadu. Nech nemusíme obchádzať zapáchajúce niekoľkoročné kopy všeličoho. Pripravili sme aj plán, ako zabrániť tvorbe ďalších skládok.

Okrem propagácie a úpravy územia, ktorá by zvýšila koncentráciu ľudí a tým vytlačila rôzne živly, to bolo aj zablokovanie vjazdu pre automobily. Dostupnosť autom je základným kritériom pre tvorbu skládky. Ku každému z vjazdov sme preto umiestnili symbolickú kopu kamenia ako výzvu všetkým, že autá v tomto lese nechceme.

Dosť bolo uskakovania z cesty rybárom, ktorí nevládzu odniesť udicu ani 300 metrov pešo, dosť bolo "autoturistov", pre ktorých návšteva prírody spočíva v pozeraní sa na les cez zatvorené okná svojho SUV a dosť bolo príslušníkov rôznych organizácií, ktorí majú ochranu lesa v popise práce, ale zo svojho služobného auta v ňom ani nevysadnú.

Nuž a všetkým z pomenovaných naše zábraný prekážali. Zmizli po cca 3 dňoch a odvtedy sa autá opäť prevážajú v lužných lesoch. Nové skládky preto na seba nenechali dlho čakať.

Kto je zodpovedný? Majiteľ pozemku Magistrát hlavného mesta Slovenska Bratislavy. Ten o naších aktivitách v lužných lesoch vie, vie aj o našich dočasných zábranách a pri diskusiách o trvalom riešení vo forme fixných zábran a uzamykateľných brán zatiaľ neprešiel od slov k činom.

Možnosti sú dve:

Plán A: Umiestnenie pevných betónových trojuholníkov pred všetky vjazdy s výnimkov dvoch vytipovaných, kde budú umiestnené uzamykateľné brány. Toto riešenie bolo dávnejšie zrealizované v iných častiach lužného lesa. Po inštalácií týchto zábran vyčistíme všetky skládky v oblasti, natrvalo...Náklady na upravenie vjazdov sa budú pohybovať v rovine niekokoľko tisíc eur.

Plán B: §305 ods. 2 Trestného zákona hovorí, že pokiaľ majiteľ vozidla nemá povolenie majiteľa pozemku na vstup do lesa, tak sa dopúšťa trestného činu s odňatím slobody až 1 rok. V prípade závažných porušení až 5 rokov. Stačí preto k lesu postaviť zelenú alebo modrú policajnú hliadku a vyberať pokuty.

Lužné lesy sú najdostupnejšou zelenou lokalitou v Bratislave. Nenechajme si ju zobrať ani zdevastovať.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Náš návrh umiestnenia zábran (vjazdy sú vyznačené červenými bodkami, v zelenom kruhu budú uzamykateľné brány):


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?