Skládky v 1. komunitnom parku v Bratislave

Autor: zelenahliadka | 8.1.2013 o 11:45 | (upravené 8.1.2013 o 13:45) Karma článku: 19,04 | Prečítané:  1903x

V roku 2012 sme organizovali celkovo 15 upratovacích akcií v lužných lesoch. Tie ponúkajú všetkým bratislavčanom možnosť navštíviť relatívne zachovalý les len 5 minút od centra mesta. Táto dostupnosť prírody, ktorú nám môže závidieť nejedno európske mesto, má však aj svoju odvrátenú stranu. Prišiel rok 2013 a prvé správy o nových skládkach medzi Starým mostom a Prístavným mostom...

Áno, boli sme varovaní, že sa skládky hneď po vyčistení lokality vrátia do lesov. Napriek tomu sme do toho šli a investovali obrovské množstvo energie a času do čistenia lužných lesov, ktoré budú slúžiť všetkým obyvateľom mesta. Preč sú štyri rozsiahle skládky a množstvo ďalšieho malého i veľkého odpadu. Nech nemusíme obchádzať zapáchajúce niekoľkoročné kopy všeličoho. Pripravili sme aj plán, ako zabrániť tvorbe ďalších skládok.

Okrem propagácie a úpravy územia, ktorá by zvýšila koncentráciu ľudí a tým vytlačila rôzne živly, to bolo aj zablokovanie vjazdu pre automobily. Dostupnosť autom je základným kritériom pre tvorbu skládky. Ku každému z vjazdov sme preto umiestnili symbolickú kopu kamenia ako výzvu všetkým, že autá v tomto lese nechceme.

Dosť bolo uskakovania z cesty rybárom, ktorí nevládzu odniesť udicu ani 300 metrov pešo, dosť bolo "autoturistov", pre ktorých návšteva prírody spočíva v pozeraní sa na les cez zatvorené okná svojho SUV a dosť bolo príslušníkov rôznych organizácií, ktorí majú ochranu lesa v popise práce, ale zo svojho služobného auta v ňom ani nevysadnú.

Nuž a všetkým z pomenovaných naše zábraný prekážali. Zmizli po cca 3 dňoch a odvtedy sa autá opäť prevážajú v lužných lesoch. Nové skládky preto na seba nenechali dlho čakať.

Kto je zodpovedný? Majiteľ pozemku Magistrát hlavného mesta Slovenska Bratislavy. Ten o naších aktivitách v lužných lesoch vie, vie aj o našich dočasných zábranách a pri diskusiách o trvalom riešení vo forme fixných zábran a uzamykateľných brán zatiaľ neprešiel od slov k činom.

Možnosti sú dve:

Plán A: Umiestnenie pevných betónových trojuholníkov pred všetky vjazdy s výnimkov dvoch vytipovaných, kde budú umiestnené uzamykateľné brány. Toto riešenie bolo dávnejšie zrealizované v iných častiach lužného lesa. Po inštalácií týchto zábran vyčistíme všetky skládky v oblasti, natrvalo...Náklady na upravenie vjazdov sa budú pohybovať v rovine niekokoľko tisíc eur.

Plán B: §305 ods. 2 Trestného zákona hovorí, že pokiaľ majiteľ vozidla nemá povolenie majiteľa pozemku na vstup do lesa, tak sa dopúšťa trestného činu s odňatím slobody až 1 rok. V prípade závažných porušení až 5 rokov. Stačí preto k lesu postaviť zelenú alebo modrú policajnú hliadku a vyberať pokuty.

Lužné lesy sú najdostupnejšou zelenou lokalitou v Bratislave. Nenechajme si ju zobrať ani zdevastovať.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Náš návrh umiestnenia zábran (vjazdy sú vyznačené červenými bodkami, v zelenom kruhu budú uzamykateľné brány):


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?