Ďakujem.

Autor: zelenahliadka | 19.12.2012 o 10:00 | (upravené 20.12.2012 o 16:30) Karma článku: 9,59 | Prečítané:  869x

Zelená hliadka ukončila svoju prvú plnohodnotnú sezónu. Pri pohľade späť je to jedna neuveriteľná cesta so svojimi výhrami aj strmými pádmi. Priniesla mnoho...veľa známostí, zážitkov, dobrodružstiev, zranení i bolestí. Tu je krátky pohľad spojený s jedným obrovským ĎAKUJEM každému, kto sa priamo či nepriamo na tejto jazde podieľal.

Do roku 2012 vstúpila Zelená hliadka bez očakávaní. Mali sme sa sebou niekoľko desiatok malých upratovaní na sídliskách...len veľmi málo ľudí verilo, že skupinka kamošov s vidinou "organizácie" bez oficialít existujúcej len na sociálnej sieti môže niečo vyvolať v našej ospalej, pasívnej spoločnosti často agresívne reagujúcej na všetko nové. Na sociálnej sieti sme vtedy mali 59 fanúšikov...

Prvá akcia v spolupráci s podobnou iniciatívou Upratujeme Petržalku priniesla niekoľko desiatok vyzbieraných igelitiek pri Chorvátskom ramene. Tam sa začal písať príbeh Zelenej hliadky vyvolávajúcej malú iskričku nielen v ospalej Bratislave. Počas upratovania Chorvatskeho ramena som spoznal prvých predtým neznámych ľudí. Wow :-)  Na akciu prišlo šesť, desať, trinásť a raz dokonca 32 dobrovoľníkov. Boli však aj akcie, kde sme boli  s bratom sami. Každá z týchto akcií mala svoj zmysel...spoznal som svoje vlastné hranice, ako sa prinútiť makať aj v zlom počasí, ako spraviť pre určitú víziu všetko, možno aj niečo navyše a hlavne ako si vážiť pomoc od známeho či úplne neznámeho človeka.

Po Chorvatskom ramene prišli lužné lesy, upratovanie Rače, piknik pod housebótom či Čierny les...o každom z týchto dobrodružstiev by sa dal napísať samostatný blog. Koľko ľudí, koľko pochvál od okoloidúcich, koľko faciek od života, koľko odpadu... Neostal som však len pri odpade, ale dali sme na frak aj vizuálnemu smogu. Zatiaľ nelegálnym plachtám pri cestách, ale príde aj na ďalšie. A potom kontroverzný zelený asfalt...takú rozsiahlu diskusiu o barierach v meste som ešte nezachytil. Rozdelili sme sa na tábor FUNKCIONALITA a tábor ESTETIKA. Kompromis sme zatiaľ nenašli.

Dnes tu sedím po 80 upratovacích akciách, 56 tonách vyzbieraného odpadu, 35 ľuďoch v úzkej skupine Zelenej hliadky, desiatkach nových známostí, 2099 fanúšikoch na Facebook-u, rôznych oceneniach, s jemne bolavým chrbtom...a neprestávam sa diviť čo sa to vlastne stalo :-) Neprestávam cítiť obrovskú vďaku každému jednému z vás, ktorí ste aktívne či pasívne prispeli k súčasnej podobe Hliadky.

Či už chodíte na naše upratovacie akcie, sledujete nás na Fejsbuku, Twitteri, tomto blog-u, alebo na Kyberii...či o mne pochybujete v dobrom či zlom, či nás otvorene kritizujete alebo dokonca nenávidíte. Vy Zelenú hliadku tvarujete, dodávate jej energiu, šťavu a hlavne kontroverziu. Sme predsalen chyba v systéme, neformálna banda dobrovoľníkov, ktorá nechce zmeniť svet, ale pravidelne sa stretávať, nadväzovať vzťahy, pomáhať si či už pri likvidácií skládok, zbieraní odpadkov, asfaltovaní alebo pri práci od stola a sledovať kam nás táto cesta dovedie.

Zlatým klincom roka 2012 bola úžasná Zelená besiedka, prvé vážnejšie zranenie na akcií (na pohotovosti mi zašívali otvorenú reznú ranu) a absolútne dokonalá prezývka ZELENÁ BRIADKA, ktorú nám vymyslel portál Moral&Banal :-)

ĎAKUJEM!

Rokom 2012 končí obdobie hľadania a začína sa obdobie rozbehu. To len vďaka vám, ktorí ste si nás všimli. Rok 2013 bude o lužných lesoch, Ružinove, housebótoch, Draždiakoch a množstve ďalších káuz. Viac čoskoro ;-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?