Má zmysel odstraňovať čierne skládky?

Autor: zelenahliadka | 22.11.2012 o 10:30 | Karma článku: 13,27 | Prečítané:  1331x

Dlhodobo sa venujeme likvidácií čiernych skládok a to dobrovoľne, presvedčene a s chuťou. Stretávame sa však s pochybnosťami či má vôbec likvidácia skládok zmysel. Veď keď raz niekde vznikla, tak prečo by sa na rovnakom mieste nemala objaviť opäť? Podobné otázky zaznievajú dokonca zo strany organizácií a združení, ktoré majú ochranu životného prostredia priamo v popise činnosti. My už máme zopár experimentov za sebou.

Základnou otázkou je miesto, kde skládka vznikne. Sú to zvyčajne odľahlé miesta, kde sa pohybuje minimum obyvateľov. Môže to byť garážová výstavba, lesy, vinohrady ale aj okolie cestných komunikácií. Vždy záleží od "kapacity" územia poňať odpad, anonymitu poskytovanú lokalitou a jej dopravnou dostupnosťou. Skládky sú na okraji mesta, ale odstraňovali sme skládky aj v lužných lesoch oproti OC Eurovea, pod oknami obytnych domov, v dotyku jazera Zlaté piesky a vieme o súvislých skládkach hneď nad Hlavnou stanicou - Bratislava.

Základným kritériom prečo "skládkar" svoj odpad zloží na danom mieste je možnosť sa do lokality dostať automobilom. Podľa možnosti čo najväčším. "Skládkari" sú leniví jedinci a ich cieľom je odpad čo najjednoduchšie či najrýchlejšie "zlikvidovať". Nebudú sa preto unúvať do príliš vzdialených miest či akýmkoľvek spôsobom si cestu uvoľňovať.

Pokiaľ obmedzíme či celkom zrušíme príjazd autom do lokality, tak je vysoká šanca, že sa skládky do lokality už nevrátia.

Počas naších upratovacích akcií sme robili svojpomocné kopy kamenia v lužných lesoch medzi Starým mostom a Prístavným mostom. Ich živostnosť však bola 2-3 dni. Po lese totiž veselo jazdia nielen rybári, ale aj díleri drog, policajti a údajne aj kontrolné zložky. Tie by však mali skládkam zabrániť, prípadne ich v rámci svojich kompetencií odstraňovať. 6-ročné či dokonca 10-ročné skládky sme však odstraňovali iba my.

V súčastnosti svoju energiu venujeme aktivitám v Čiernom lese, z ktorého sa postupne stala jedna obrovská skládka. K dnešnému dňu sme z neho vypratali 56m3 odpadu a ďalších cca 90m3 v ňom na nás ešte čaká. Preto sme vytvorili drevenú baríkadu z hnijúcich železničných podvalov. Tá dodnes stojí. Čierny les je tak z jednej strany chránený našou barikádou a z druhej strany betónovými zábranami umiestnenými majiteľmi vedľajšieho areálu. To je koniec populárneho miesta medzi skládkovačmi ;-)

Tvorba a koncentrácia skládok samozrejme súvisí aj s ďalšími problémami akými sú dostupnosť služieb odpadového hospodárstva, životná úroveň či úcta k prírode. To sú dlhodobé problémy. Rôzne svojpomocné bariéry vieme vyrobiť okamžite. Tie dlhodobejšie s podporou miestnych samospráv.

Nemajme strach podobné riešenia vyžadovať.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

PS: Naša mapa identifikovaných skládok je dostupná tu: http://www.mapujeme.sk/zivotne-prostredie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Igora Štefanova už našli, eskortujú ho do väzenia

Trest jedenásť rokov a deväť rokov dostali bývalí politici za kauzu nástenka.

DOMOV

Cez čiaru: Zistili sme, ako sa falšovali voľby na východe

Rómom ponúkali za volebný hlas 5 eur aj horčicu.


Už ste čítali?