Dobrovoľníctvo ako forma protestu

Autor: zelenahliadka | 6.11.2012 o 11:30 | (upravené 6.11.2012 o 11:42) Karma článku: 11,79 | Prečítané:  890x

Zelená hliadka je už 1,5 roka aktívna v oblasti likvidácie čiernych skládok, vizuálneho smogu a najnovšie i podpory  cyklodopravy či pešieho pohybu. Počas tejto doby sme viac-krát narazili na hranicu medzi poukazovaním na problém a jeho riešením namiesto príslušnej samosprávy. Kde je spomínaná hranica a ako ju neprekročiť?

Keď som zakladal Zelenú hliadku a spolu s bratom sme zbierali prvé vrecia odpadu v Ružinove, tak mi ani vo sne nenapadlo, že raz budeme schopní spolu s ďalšími 15 ľuďmi behom dvoch hodín naplniť odpadom kontajner s kapacitou 16 metrov kubických. Dnes tomu tak je a postupne sa množstvo vyzbieraného odpadu prestalo počítať na vrecia, ale na tony. Tento rok sme zorganizovali viac ako 60 upratovacích akcií a zapojili množstvo ľudí do nášho občianskeho dobrodružstva.

Blíži sa však koniec roka 2012 a plánovanie aktivít na ďalší rok. Aké budú naše cieľe? Vyzbierať dvojnásobok odpadu? Zlikvidovať dvojnásobok skládok?

Pokiaľ by sme takto ďalej pokračovali, tak sa skôr či neskôr dostaneme do slepej uličky, vyhoríme a stratíme všetkých, ktorí v myšlienku Hliadky verili. Nezakladali sme ju preto, aby sme postupne od mesta i jeho mestských častí prebrali agendu čiernych skládok. Naším príkladom však chceme vyvolať zmenu.

Zmenu vo vnútri samospráv, ktoré platíme, aby mesto udržiavali čisté, zmenu vo vnútri obyvateľov, ktorí by mali vnímať verejný priestor ako aj svoj, zmenu v systéme pravidiel, aby nápady či myšlienky prenikali od obyvateľov k voleným zástupcom, a zmenu v spoločnosti, aby nabrala sebavedomie a začala pretláčať svoje potreby na úkor záujmov politickej a súkromnej sféry.

Naše dobrovoľníctvo je protestom. Protestom proti apatii, bezmocnosti a nezáujmu kompetentných. Je dôkazom, že situácia je natoľko kritická, že samotní obyvatelia riešia svoje problémy. To nie je dôkaz vyspelej aktívnej spoločnosti, ale prehnitého systému neschopného pomôcť bežnému obyvateľovi.

Zároveň je aj výzvou pre samosprávy a kompetentných, aby nás v tom čo robíme niekoľkonásobne predčili. Ak my zlikvidujeme 10 skládok, tak nech mesto zlikviduje 30. Ak svojpomocne debarierizujeme 3 priechody pre chodcov, mesto nech ich upraví 15.

Je čas na zmenu a tá sa nás týka.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?