Zelený asfalt a bariéry v meste

Autor: zelenahliadka | 30.10.2012 o 12:20 | (upravené 30.10.2012 o 17:15) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  1035x

Okolo Zelenej hliadky vznikla komunita odhodlaná zakročiť proti obrubníkom a výtlkom na chodníkoch či cyklotrasách svojpomocným asfaltovaním. Inšpirovali sa známym svojpomocným betonárom z Rožňavy a sú odhodlaní týmto spôsobom pomôcť chodcom a cyklistom sa pohodlne a bezpečne presúvať. Po ich akciách na bariéry dosadne zelený asfalt.

V prvom štvrťroku zaujal Slovensko príbeh obyvateľa Rožňavy, ktorý sa rozhodol betónovať výtlky na cestách či chodníkoch po tom, ako si jeho manželka na jednom z výtlkov vážnejšie ublížila. Jeden z nich dokonca opravil aj v Bratislave na Mikulášskej ulici. Vtedy sa nám ten nápad veľmi páčil. Výsledok jeho práce však mal životnosť 1-2 mesiace...

http://www.cas.sk/clanok/228695/amatersky-betonar-muzikant-milan-capak-zakazali-mi-platat-vytlky.html

Začali sme preto pátrať po inom riešení a to sme našli v studenom asfalte. Ten sme začali testovať na rôznych miestach. Najskôr sme vyrobili nájazdy na bariérovom priechode na Pluhovej, neskôr sme upravili výjazd na jednu z lávok na Einsteinovej, asfaltom sme tiež upravili jeden z výmolov pri Chorvátskom ramene a tiež nájazdy na Dolnozemskej ulici pri strete s Bosákovou. Ako to funguje si môžete pozrieť tu.

Po 1,5 mesiaci asfalt vydržal a "sadol" len o 5mm. Preto sme sa vrhli na známe koľajnice pri AS Nivy, na ktorých sa už zranil nejeden cyklista. Dnes je lokalita bezpečná a cyklista sa nemusí báť, že buď spadne, alebo sa zrazí so zozadu idúcim autom či autobusom.

V našej iniciatíve chceme pokračovať a ukázať mestu či mestským častiam, že situácia s bariérami v Bratislave je už neúnosná. Jeden príbeh.

Náš asfalt maľujeme na zeleno, aby bolo jasné odkiaľ sa tu vzal. Náter vydrží 2-3 týždne a následne sa symbolicky vydraním farby odovzdá mestu a jeho obyvateľom.

Cieľom iniciatívy je ísť príkladom a rozhýbať mesto či mestské časti, aby začali investovať do bezbariérových priechodov, chodníkov a cyklotrás. Každý vodič auta, autobusu, kamióna musí najskôr pešo prísť k svojmu vozidlu a medzitým zakopnúť o obrubník, natiahnuť si členok na výmole a nohou skočiť do kaluže. Bariéry sa tak týkajú každého z nás.

Na našej fb stránke budeme postupne zverejňovať výsledky naších asfaltérskych akcií. Snažíme sa o jednu malú akciu týždenne. Zároveň chceme od vás zbierať lokality, ktoré vám bránia v bezpečnom pohybe.

Vznikne voľne dostupná mapa, do ktorej budeme značiť, že ktoré miesta sme opravili my a ktoré mesto.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Vyasfaltované koľaje pri AS Nivy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?