Zelený asfalt a bariéry v meste

Autor: zelenahliadka | 30.10.2012 o 12:20 | (upravené 30.10.2012 o 17:15) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  1056x

Okolo Zelenej hliadky vznikla komunita odhodlaná zakročiť proti obrubníkom a výtlkom na chodníkoch či cyklotrasách svojpomocným asfaltovaním. Inšpirovali sa známym svojpomocným betonárom z Rožňavy a sú odhodlaní týmto spôsobom pomôcť chodcom a cyklistom sa pohodlne a bezpečne presúvať. Po ich akciách na bariéry dosadne zelený asfalt.

V prvom štvrťroku zaujal Slovensko príbeh obyvateľa Rožňavy, ktorý sa rozhodol betónovať výtlky na cestách či chodníkoch po tom, ako si jeho manželka na jednom z výtlkov vážnejšie ublížila. Jeden z nich dokonca opravil aj v Bratislave na Mikulášskej ulici. Vtedy sa nám ten nápad veľmi páčil. Výsledok jeho práce však mal životnosť 1-2 mesiace...

http://www.cas.sk/clanok/228695/amatersky-betonar-muzikant-milan-capak-zakazali-mi-platat-vytlky.html

Začali sme preto pátrať po inom riešení a to sme našli v studenom asfalte. Ten sme začali testovať na rôznych miestach. Najskôr sme vyrobili nájazdy na bariérovom priechode na Pluhovej, neskôr sme upravili výjazd na jednu z lávok na Einsteinovej, asfaltom sme tiež upravili jeden z výmolov pri Chorvátskom ramene a tiež nájazdy na Dolnozemskej ulici pri strete s Bosákovou. Ako to funguje si môžete pozrieť tu.

Po 1,5 mesiaci asfalt vydržal a "sadol" len o 5mm. Preto sme sa vrhli na známe koľajnice pri AS Nivy, na ktorých sa už zranil nejeden cyklista. Dnes je lokalita bezpečná a cyklista sa nemusí báť, že buď spadne, alebo sa zrazí so zozadu idúcim autom či autobusom.

V našej iniciatíve chceme pokračovať a ukázať mestu či mestským častiam, že situácia s bariérami v Bratislave je už neúnosná. Jeden príbeh.

Náš asfalt maľujeme na zeleno, aby bolo jasné odkiaľ sa tu vzal. Náter vydrží 2-3 týždne a následne sa symbolicky vydraním farby odovzdá mestu a jeho obyvateľom.

Cieľom iniciatívy je ísť príkladom a rozhýbať mesto či mestské časti, aby začali investovať do bezbariérových priechodov, chodníkov a cyklotrás. Každý vodič auta, autobusu, kamióna musí najskôr pešo prísť k svojmu vozidlu a medzitým zakopnúť o obrubník, natiahnuť si členok na výmole a nohou skočiť do kaluže. Bariéry sa tak týkajú každého z nás.

Na našej fb stránke budeme postupne zverejňovať výsledky naších asfaltérskych akcií. Snažíme sa o jednu malú akciu týždenne. Zároveň chceme od vás zbierať lokality, ktoré vám bránia v bezpečnom pohybe.

Vznikne voľne dostupná mapa, do ktorej budeme značiť, že ktoré miesta sme opravili my a ktoré mesto.

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Vyasfaltované koľaje pri AS Nivy

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Kto sa bojí boja proti korupcii

Vo virtuálnom priestore sa objavujú útoky na prezidenta či protikorupčných aktivistov.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?