Piknik pod housebótom a s jeho susedmi

Autor: zelenahliadka | 15.10.2012 o 10:30 | (upravené 15.10.2012 o 11:34) Karma článku: 20,25 | Prečítané:  4573x

Poslednú sobotu 13.10. sme sa ako Zelená hliadka rozhodli zorganizovať "Piknik pod housebótom", na ktorý sme pozvali všetkých so záujmom o diskusiu na tému housebóty a ich režim fungovania. Na diskusiu sme pozvali aj samotných majiteľov housebótov. Celkovo 32 dospelých a približne 7 detí však na mieste čakali dvaja zamestnanci SBS a 1,5 hodinový rozhovor s hovorcom "dobrých houseboťákov".

Spomenutí pracovníci SBS však "chránili" slávny trojvežičkový housebót a jeho majiteľa vnútri pred skupinou poctivých ľudí, ktorí so sebou nepriniesli nič iné ako pitie a jedlo. Bez provokácií sme si vybrali náš kus nelegálne umiestneného kanadského trávnička a pustili sa do krátkych prednášok o dôvode prečo sme prišli a prečo máme podozrenie, že tu dochádza k rozsiahlym škodám na prírode bez regulácie a hlavne povolenia. Vystúpil Michal Drotovan a po ňom Ján Kaľavský.

Rozhodol som sa vyzvať menšiu skupinu ľudí, ktorá v malom hlúčiku hlučne diskutovala vedľa malej nelegálne postavenej kôlne, aby sa nás nebáli a pridali sa k nám. Rázne medzi nás vykročil pán, ktorý sa tituloval ako "hovorca dobrých houseboťákov". Pre potreby tohto článku to bude "pán Housebót".

Pán Housebót si, síce netrpezlivo, počkal na svoje slovo a spustila sa 1,5 hodinová diskusia s ním. Výsledkom boli tri základné požiadavky. Okrem nich sme sa však stali svedkami profesionálneho rozleptávania skupiny aktivistov, ktorej cieľom nebolo hľadať riešenia, ale nás vnútorne odradiť či vzájomne proti sebe obrátiť. Výsledkom bolo, že sa asi 10 ľudí zdvihlo a odišlo. Cieľom však bolo odradiť aspoň väčšinu. Tá však zostala. Počas celej diskusie nezaznel jediný reálny návrh na riešenie či úpravu problémov, ktoré sme ako skupina prezentovali.

Namiesto toho pán housebót použil pokusy o vzbudenie pocitu viny ("Kde ste boli v roku 2006, keď tu bola čistá príroda", "Dochádza tu ku krádežiam, preto rampy v lese musia byť"), odvedenie pozornosti ("V budúcnosti tu budú stavať most, tak verím, že sa všetci budeme privezovať o pilóny"), relativizáciu ("My vám poskytneme všetky povolenia, nebojíme sa toho", "Kedykoľvek vám naše rampy spustíme", "My tiež chceme, aby tu bolo čisto a neubližovalo sa prírode", "Housebóty tu boli skôr ako chránené územie."), útok na autoritu organizátorov ("Počul som, že ste tiež žiadali o miesto pre housebót pán Drotován"), alibizmus ("Nepoznám majiteľa tohto housebótu", "Keď ho uvidíte pri pílení stromov, tak ho nahláste", "Ozvite sa na úrady pokiaľ vám niečo nesedí"), hranie na city ("My sa staráme o svoje okolie a čistíme ho", "Tiež by ste nechceli, aby vám niekto chodil do záhrady."), polopravdy ("sľúbili nám, že po skončení súdneho sporu s Xilandom nám brehy predajú").

Citácie samozrejme nemôžu byť doslova presné, keďže bolo zo strany pána Housebóta zakázané vykonávať akúkoľvek dokumentáciu. Argumentácia často končila v tme a reálnych výstupov bolo minimum.

Pán housebót naformuloval tri požiadavky:

Nehádžte nás do jedného vreca - čo iné nám ostáva, keď sa skrývate? Prihláste sa ku svojmu housebótu a ukážte nám všetkým, že ako vyzerá housebót "dobrého houseboťáka". Keď máte povolenia a všetko v poriadku, tak prečo sa k svojmu domovu bojíte priznať? O nás viete všetko a my vás len chceme pochopiť. Kde je navyše definované, že kto je dobrý a kto zlý houseboťák?

Nefoťte autá a housebóty - osobne garantujem, že v rámci akcií Zelenej hliadky nebude vyhotovená dokumentácia automobilov, ani housebótov (mimo ilustračných záberov bez detailov majetku). Je to váš súkromný majetok a vaše súkromie. Je to však aj náš les a aj naše verejné priestory.

Nechajte nás na pokoji - sám ste priznali, že máte v komunite problémových ľudí, s ktorými si neviete dať rady. Nám sa nevkusné a agresívne zásahy do prírody tiež nepáčia. Nechceme vás hádzať do jedného vreca. Berte našu iniciatívu ako pomoc pre všetkých poctivých majiteľov housebótov, ktorí nemajú na brehu vykosených 50m2 porastu, grily, garáže, altánky, osvetlenie, krajnice z nelegálne vypílených stromov, kôlne, kontajnery, rampy. Všetko samozrejme na čierno.

Naše požiadavky:

Vysvetlite nám proces ako získať housebót - dnes nie je verejnosti známe ako sa k housebótu dostať. Z toho plynie aj pocit, že niekto je tu viac ako sme my. Popíšte nám presný postup ako získať housebót, kde vám dajú povolenia, kto ich podpisuje a čo to stojí. Samozrejme bez osobných údajov.

Zdržte sa využitia sily, čo i len demonštračnej - zavolali ste na nás štátnu políciu a zaplatili si dvoch pracovníkov SBS. To nie je spôsob, ako privítať návštevníkov lesa, ktorý je náš spoločný. Nechceme páchať škody, tak z nás škodcov nerobte.

Vysvetlite nám vznik či význam a poskytnite údaje "Jaroveckého združenia houseboťákov" - dozvedeli sme sa, že vjazd automobilov do oblasti vybavilo akési Jarovecké združenie houseboťákov. Internetový prehliadač nám nič podobné nenašiel. Čo je to za organizáciu a kto za ňou stojí? Na základe čoho vybavuje vjazdy pre automobily do chránenej oblasti?

Vystúpte z anonymity - o nás viete všetko. Sme verejne známe osoby, ktoré robia poctivé veci pre komunitu. Buďme voči sebe fér a vystupujte voči nám rovnocenne. Sami tvrdíte, že je všetko v poriadku. Tak čoho sa bojíte? Ak máte pravdu a všetko je v litere zákona, tak ako Hliadka vás budeme brániť ako všetkých poctivých ľudí.

Dodržujte pravidlá diskusie - urážali ste nás, prekrikovali ste sa, skákali ste do reči, nepočúvali sme sa a snažili ste na nás útočiť rôznymi slovnými trikmi bez ochoty hľadať riešenia. Toto do slušnej diskusie nepatrí. Navyše ste nám nepovedali ani svoje meno a zakázali ste nám vykonávať dokumentáciu. My sme však narátali približne šesť ľudí, ktorí si fotili naše tváre. Takto sa diskusia vedie ťažko.

Všetky potrebné informácie môžete uviesť tu dole v diskusií, alebo v samostatnom blogu, na ktorý nás upozornite.

Na záver chcem vysloviť obrovskú vďaku každému jednému z vás, ktorí ste prišli a prekonali svoj strach či rešpekt. Vďaka vám sme zažili unikátnu akciu na unikátnom mieste a odkázali všetkým slušným ľuďom, že nech sa neboja nebáť. Navyše sme vyvolali prvú diskusiu medzi oboma zúčastnenými stranami a to pri téme spájanej skôr s bulvárom, nenávisťou, agresiou a hnevom. Bez vás by to nešlo!

Pre nás ako Hliadku je teraz prioritou čistenie a skrášľovanie lužných lesov od Prístavného mosta po veľkú lúku. Pridajte sa k nám!

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

Keďže sú pravdepodobne vaše zábery naších tvári nekvalitné, kedže boli vyhotovené nenápadne, alebo "nenápadne", tak tu nás máte všetkých pokope a usmiatych. My sa nemáme čoho báť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?