1. bratislavský komunitný park

Autor: zelenahliadka | 11.9.2012 o 10:38 | (upravené 11.9.2012 o 15:37) Karma článku: 10,82 | Prečítané:  633x

V Bratislave máme dlhodobo nedostatok zelene a jej množstvo stále klesá. Ako Zelená hliadka sme sa rozhodli, že prispejeme k zvráteniu tohto trendu. Vlastnými silami a s využitím miestneho materiálu postavíme vlastný park v lužných lesoch!

Na lužné lesy sme sa najskôr vrhli s tým, že ich zbavíme odpadu. Mali sme akú-takú predstavu o množstve odpadu, ktorý by tam mohol byť. Dnes po absolvovaní 12-tich upratovacích akcií a naloženíí cca siedmych veľkokapacitných kontajnerov odpadu vieme, že to bolo oveľa horšie ako sme čakali. Nechceme však ostať len pri tom, že odnesieme preč odpad a budeme dúfať, že niekto toto nádherné miesto sám od seba objaví.

Preto na Dni dobrovoľníctva vytiahneme pracovné rukavice zo šuflíka a pustíme sa do značenia nových vychádzkových trás, skrášlenia okolia ohnísk, odstránenia zvalených stromov blokujúcich cestičky a do symbolického zablokovania prístupových ciest pre autá (prečo? lebo po 3 týždňoch od vyčistenia sme v lese objavili čerstvú skládku, kedy niekto z auta vyhodil stavebný odpad). Toto všetko v lužných lesoch medzi Starým mostom a Prístavným mostom.

Každý si vyberie aktivitu, ktorá mu bude najviac sympatická a odhalíme Bratislavčanom kus krásnej prírody v podstate hneď v centre mesta. Každý z nás už vie, že sa nemôžeme spoliehať na štát, mesto, obec či niekoho iného. Zmeniť svoje okolie dokážeme len my sami a ľudia okolo nás.

Koncept komunitného parku chceme uplatniť v záplavovom území, kde nikdy nič nevyrastie a táto oblasť nebude predmetom záujmu developerov či mesta. Podľa toho dnes lokalita aj vyzerá. Pôjdeme proti záujmom niekoľkých rybárov a autoturistov, ktorí nedokažu ísť pešo, alebo na bicykli ani 200 metrov po lese. Na druhej strane park či oddychovú zónu nevytvoríme pokiaľ bude na vás z každého stromu číhať niekoho automobil.

Tento komunitný park chceme vybudovať možno práve s tebou. Pridaj sa k nám a v sobotu 22.9.2012 o 9:30 sa stretnime priamo pod Starým mostom na petržalskej strane a spravme si park len tak pre seba a so sebou. Prečo? Lebo sa nás zeleň v meste týka.

Predtým vás chceme ešte pozvať na posledné trináste upratovanie v lužných lesoch, ktoré sa uskutočnítúto sobotu o 9:30. Stretávame sa pod Mostom Apollo na petržalskej strane. Príďte pomôcť.

Prvý návrh parku nájde tu: http://goo.gl/maps/kPWTU

Event tu: https://www.facebook.com/events/424563437579636/

Prípravné upratovanie: https://www.facebook.com/events/464677856900389/

Matúš Čupka

Zelená hliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.


Už ste čítali?