1. bratislavský komunitný park

Autor: zelenahliadka | 11.9.2012 o 10:38 | (upravené 11.9.2012 o 15:37) Karma článku: 10,82 | Prečítané:  653x

V Bratislave máme dlhodobo nedostatok zelene a jej množstvo stále klesá. Ako Zelená hliadka sme sa rozhodli, že prispejeme k zvráteniu tohto trendu. Vlastnými silami a s využitím miestneho materiálu postavíme vlastný park v lužných lesoch!

Na lužné lesy sme sa najskôr vrhli s tým, že ich zbavíme odpadu. Mali sme akú-takú predstavu o množstve odpadu, ktorý by tam mohol byť. Dnes po absolvovaní 12-tich upratovacích akcií a naloženíí cca siedmych veľkokapacitných kontajnerov odpadu vieme, že to bolo oveľa horšie ako sme čakali. Nechceme však ostať len pri tom, že odnesieme preč odpad a budeme dúfať, že niekto toto nádherné miesto sám od seba objaví.

Preto na Dni dobrovoľníctva vytiahneme pracovné rukavice zo šuflíka a pustíme sa do značenia nových vychádzkových trás, skrášlenia okolia ohnísk, odstránenia zvalených stromov blokujúcich cestičky a do symbolického zablokovania prístupových ciest pre autá (prečo? lebo po 3 týždňoch od vyčistenia sme v lese objavili čerstvú skládku, kedy niekto z auta vyhodil stavebný odpad). Toto všetko v lužných lesoch medzi Starým mostom a Prístavným mostom.

Každý si vyberie aktivitu, ktorá mu bude najviac sympatická a odhalíme Bratislavčanom kus krásnej prírody v podstate hneď v centre mesta. Každý z nás už vie, že sa nemôžeme spoliehať na štát, mesto, obec či niekoho iného. Zmeniť svoje okolie dokážeme len my sami a ľudia okolo nás.

Koncept komunitného parku chceme uplatniť v záplavovom území, kde nikdy nič nevyrastie a táto oblasť nebude predmetom záujmu developerov či mesta. Podľa toho dnes lokalita aj vyzerá. Pôjdeme proti záujmom niekoľkých rybárov a autoturistov, ktorí nedokažu ísť pešo, alebo na bicykli ani 200 metrov po lese. Na druhej strane park či oddychovú zónu nevytvoríme pokiaľ bude na vás z každého stromu číhať niekoho automobil.

Tento komunitný park chceme vybudovať možno práve s tebou. Pridaj sa k nám a v sobotu 22.9.2012 o 9:30 sa stretnime priamo pod Starým mostom na petržalskej strane a spravme si park len tak pre seba a so sebou. Prečo? Lebo sa nás zeleň v meste týka.

Predtým vás chceme ešte pozvať na posledné trináste upratovanie v lužných lesoch, ktoré sa uskutočnítúto sobotu o 9:30. Stretávame sa pod Mostom Apollo na petržalskej strane. Príďte pomôcť.

Prvý návrh parku nájde tu: http://goo.gl/maps/kPWTU

Event tu: https://www.facebook.com/events/424563437579636/

Prípravné upratovanie: https://www.facebook.com/events/464677856900389/

Matúš Čupka

Zelená hliadka

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?