reklama

Mám hausbót...no a čo?

Počas práce s témou hausbótovej osady pri Jaroveckom ramene sme sa vďaka zázraku sociálnych sietí dostali do viac-menej ostrej konverzácie s obyvateľmi tohto rastúceho vidieckeho satelitu v lone lužných lesov. Výťažky z argumentov druhej strany servírujeme nižšie ;-)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

V našich blogoch či fotografiách sa usilujeme poukázať na mnohé porušovania zákonov okolo hausbótovej osady, ktoré nakoniec potvrdil aj majiteľ pozemkov (Vodohospodárska výstavba, š.p.), ktorý začal konanie proti čiernym stavbám v priestore.

Z pohľadu hb by sme sa však mali usilovať o kompromis, medzi obyvateľmi osady a návštevníkmi. Zákon a všeobecné pravidlá sú tu skôr len nejakým nepodstatným faktorom. Keď sme na pikniku hovorili o rampách brániacich v pohybe, tak nám navrhli, že tie rampy kedykoľvek pre nás dvihnú. Rovno nech tam dajú vrátnicu :-)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Píšeme o arogancií moci, využívaní vzťahov na úradoch či v politike, aby som mal niečo čo nemá každý. Skúste si vygúgliť, kde a ako sa vybavuje státie pre pontón, kde si vybavíte povolenie na užívanie brehov, kde vám určia polohu, alebo na webke ktorého úradu sa nachádza sekcia "Chcem hausbót".

Problémom je náš obmedzený pohľad na obyvateľov osady, ktorých hádžeme do jedného vreca. Mnohí sa starajú o prírodu, o zvieratká, neklčujú les. Aktivistovi nič nevysvetlíš. Vidia vežičky, dlažby a to je jeho merná jednotka.

Je pravda, že nie každý má pred svojim hb vyklčovaných 200m2 lesa, prístrešok pre auto, kôlňu a vydláždený priestor. O majiteľovi, ktorý sa nedotkol prírody, nevyužíva tam auto, nemá ilegálnu stavbu na brehu som však ešte nepočul.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi majiteľmi hb sú aj extrémisti, ktorí preháňajú a nie každý vnútri osady je s tým stotožnený. Mnohí majú iba hb a neupravujú okolité brehy. Tí nás nemajú o čom presviedčať ani sa s nami baviť. Keď sa nám však nepáči ako vyzerá les, tak máme brojiť proti piknikujúcim, rybárom a cyklistom či korčuliarom na hrádzi, ktorí nechávajú smeti v lese. Nech nerozprávame iba o čiernych stavbách v lese.

V rámci našich blogov sa snažíme písať o tejto téme a tým informovať o tom čo sa v lokalite deje, že to nie je v poriadku a že by sme mali niečo s touto témou robiť skôr, ako o les prídeme. Reálne totiž hrozí, že sa Jarovecké rameno čoskoro prehustí a keďže je to "akoby" v poriadku, tak začne rovnaká osada vznikať na vedľajšom Veľkom Zemníku, alebo inom jazere. Radšej zastaviť tento trend, alebo mu stanoviť presné pravidlá ako sa ticho prizerať jeho rozvoju.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V naších blogoch hecujeme nenávistné reakcie obyvateľov a vedieme negatívnu kampaň spolu s ďalšími aktivistickými organizáciami a bulvárnymi médiami. Popierame legitímnosť osady a životného štýlu bývania na hausbóte. V diskusiách pod blogom sa niektorí vyhrážajú, že spália hausbóty a budú chodiť k ním zo zbraňou.

Životný štýl na hb nie je ničím výnimočným a proti samotným hausbótom nič nemáme. Majú legálne povolenia a zabratie vodnej plochy nemusí mať negatívne vplyvy na životné prostredie. Problémom sú však vážne zásahy v okolitej prírode a na cudzích pozemkoch. To je skôr prejavom arogancie až cynizmu voči svojmu okoliu ako chuť užívať si ticho a pohodu v lone prírody. Najbližšie k nám máme hausbóty pri Neziderskom jazere. Majú jednotný tvar, elektrinu si dovážajú v batériách, zásahy na brehoch majú zakázané a ich počet je presne stanovený.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hausbóty sú všade v okolí. Napríklad vo Viedni sa o ne starajú a dokonca im tam aj postavili komunikácie v okolí toku Dunaja. Majú tam infraštruktúru, ktorá im umožňuje žiť v symbióze s prírodou a "suchozemskými" návštevníkmi lokality. (pozn. takúto infraštruktúru pri Jaroveckom ramene štát či mesto neplánoval budovať, tak si ju tam spravili sami pre seba :-))

Je faktom, že lužné lesy v záplavovom území sú majetkom Vodohospodárskej výstavby, ktorá nepovolila úpravy brehov vykonané obyvateľmi osady. V lokalite sú nielen elektrické prípojky vedené pod vodou, ale aj bezpečnostné kamery, rampy, osvetlenie na stromoch či pri vybudovaných cestách a iné bezpečnostné prvky".

Návštevníci lesa sú hrozbou pre majiteľov hb. Nikomu by sa nepáčilo ak by mu niekto cudzí chodil okolo jeho majetku. Priestor v ktorom sa pohybujú je ich osobným priestorom. (pozn. možno nebol rozumný nápad si budovať drahé stavbičky uprostred lesa, kde bezpečnostné zložky zasahujú zložito a dostane sa tam každý)

Toto je krátky prehľad o tom čo si o problematike myslia vnútri osady. Najlepšie by bolo, keby sme ich nechali na pokoji. Povzbudivé je to, že sa Vodohospodárska výstavba začala zaoberať čiernymi stavbami. Je tu tak nádej, že sa prírode dá opäť šanca a keď zmiznú rampy, kamery a iné ilegálne umiestnené "prvky", tak sa tu opäť budeme cítiť ako rekreanti v prírode (ako územie definuje Územný plán mesta) a nie ako návštevníci. Snáď začne štát konečne vynucovať svoje vlastné zákony a bude regulovať čo sa okolo osady deje.

Blog zakončím obľúbeným odkazom: "Riešte horšie veci."

Budeme, ale nezabúdame ;-)

Matúš Čupka

Zelená hliadka

https://www.facebook.com/zelenahliadka

zelenahliadka

zelenahliadka

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Občianska iniciatíva bojujúca proti odpadu, skládkam a vizuálnemu smogu v meste Bratislava. Pridajte sa! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu